חישוב ציון פסיכומטרי - מידע מפורט אודות חישוב ציון פסיכומטרי.
Emama

חישוב ציון פסיכומטרי

»
»
»
»

החלטת לגשת לבחינת הפסיכומטרי? זה טוב מאוד וחשוב. אבל האם אתה יודעים כיצד מתבצע חישוב ציון פסיכומטרי? הרי מדובר בשיטת ציונים שונה לחלוטין מכל דבר שהכרת עד היום ובכל זאת - היית רוצה לדעת במהלך הלימודים כיצד מחושב הציון וכמה תוכל לקבל. רק כך תוכל לדעת האם התקדמת במהלך ההכנה למבחן.

הדרך הפשוטה והקלה ביותר היא להירשם לקורס פסיכומטרי, שם יחשבו את הציונים עבורך בעזרת מערכת חישובים המסתמכת על בחינות העבר. כל סימולציה שתערוך (מבחן הדמיה אשר דומה ואף זהה לבחינות פסיכומטרי שנעשו בעבר) תחושב על פי המערכת הזו ואתה תקבל את הציון שלך באופן אוטומטי.

אבל מה קורה כאשר אתה לומד לבד, או במקרה בו בכל זאת תרצה להבין כיצד מתקבל החישוב? בדרך זו תוכל לנתח את התוצאות של כל פרק, לדעת היכן אתה חלש יותר והיכן אתה חזק - ועוד ועוד. כדי לעשות זאת, עליך לדעת כיצד נערך חישוב ציון פסיכומטרי בקרב אנשי המרכז הארצי לבחינות והערכה, אשר אחראי על ניסוח ובדיקת הבחינות.

אף אחד לא יודע בדיוק כיצד מחושב הציון

אכן. אם אתה מחפש כעת את הנוסחא המדויקת לחישוב הציון שלך, תשכח מזה. המרכז הארצי אינו מגלה באיזו שיטת חישוב ציון פסיכומטרי הוא משתמש, כך שכדאי כבר עכשיו שתוותר על העניין. ובכל זאת, ישנן כמה דרכים לגלות את השיטה, פחות או יותר.

ראשית, החלוקה לפרקים משנה גם מבחינת המשקל שלהם ומידת השפעתם על הציון. כיום, הפרקים הכמותיים מהווים 40% מהציון הסופי, הפרקים המילוליים מהווים גם הם 40% ואילו פרקי האנגלית מהווים 20% מהציון. זוהי נקודת הפתיחה שלך.

משיכים הלאה: בסוף חוברת המבחן, מפרט המרכז הארצי על שיטת הניקוד של כל פרק. השיטה הזו משתנה בין מבחן למבחן, אבל במקרה בו אתה מבצע סימולציה, תוכל לדעת בעזרת החוברת הזו כמה קיבלת בכל פרק. בגדול, הציון נע בין 50 ל-150, בהתאם לכמות השאלות הנכונות.

בפרקים בעברית, העניין מעט יותר מורכב, בשל התוספת החדשה: החיבור. את החיבור בודקים שני אנשים, אשר מעניקים לו ציון של בין 1 ל-6 על התוכן ועל הלשון. ארבעת הציונים (שניים מכל בודק) מחוברים יחדיו, כאשר הציון המקסימלי האפשרי בחלק זה הוא 24. הציון הזה מהווה 25% מהציון הכללי בפרק המילולי כולו.

לא מספיק? ובכן, חישוב ציון הפסיכומטרי הוא עניין יחסי

מה זאת אומרת? שלמעשה, הציון בכל פרק ניתן בהתאם לאדם אשר ענה נכונה על כמות השאלות הרבה ביותר באותו מבחן. לכן, אותו אדם בעל כמות התשובות הנכונות הגדולה ביותר יקבל 800 במבחן הזה, וכל שאר הנבחנים יקבלו את הציון שלהם ביחס אליו ולא ביחס לכמות התשובות הנכונות שלהם.

כאמור, בכל מבחן מתקבל ציון נפרד. לאחר מכן, מחברים יחד את כל הציונים, כאשר את הציונים בפרקים הכמותיים והמילוליים כופלים בשניים (בשל המשקל שלהם, אשר גדול פי שניים מהמשקל של פרק האנגלית). לאחר מכן, מחלקים את הציון בחמש.

כאן למעשה מגיע השלב האחרון של תהליך חישוב ציון פסיכומטרי: את הציון הכולל שמתקבל לאחר חיבור כל ציוני הפרקים וחלוקתם ב-5, בודקים מול טבלת הציונים הכלליים אשר מפורסמת כאמור בסוף החוברת ובהתאם לכך חושפים את הציון הסופי. לא מדובר בדרך פשוטה, אך לאחר מספר ניסיונות היא הופכת מובנת ומהירה יותר.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה ואל מוסדות הלימוד בכדי לקבל את המידע העדכני ביותר אודות הנושאים המופיעים באתר. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.