מילגות לימודים - מידע מפורט אודות מלגות.
Emama

מילגות לימודים - מלגות

»
»
»

מבין 250,000 הסטודנטים הלומדים כיום בישאל, כ-14% ממנים את לימודיהם באמצעות מילגות לימודים שונות. שאר הסטודנטים מממנים את לימודיהם בעזרת ההורים (32.1%), בכוחות עצמם (27.5%) או בשילוב של מימון עצמי עם עזרה מההורים (23.8%). שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה נע בין 9,500 ש"ח במוסדות מתוקצבים ל-30,000 ש"ח במוסדות פרטיים. סכומים אלו הינם גבוהים, ומקשים מאד על הסטודנטים הבוחרים לממן את לימודיהם בכוחות עצמם ללא הסתייעות בקבלת מילגות מסוגים שונים.

מימון מלגות בארץ

בארץ קיימים גופים רבים המציעים מלגות לימודים, דרך מעל 600 קרנות פרטיות וציבוריות, המחלקות בכל שנה סכום מצטבר של מעל 300 מיליון ש"ח. רוב הכסף בקרנות אלו מקורו בכספי ציבור. מטרת הקרנות היא לסייע למי שמתקשה במימון לימודיו, באמצעות סיוע כספי של בין 500 ש"ח לבין 10,000 ש"ח בשנה. בכל שנה מבקשים כ-25% מסך הסטודנטים מלגות, אך רק 20% מהם מקבלים אותן. סטודנטים רבים פונים במקביל אל מספר רב של גופים וארגונים המעניקים מלגות, בתקווה כי חלקם ייעתרו לבקשה.

לכל אחת מן הקרנות השונות קריטריונים שונים לקביעת המועמדים המתאימים לקבלת מילגה, כמו שירות צבאי, מצב כלכלי, מקום מגורים, ארץ מוצא, תחומי למידה ייחודיים ופרסים על הצטיינות. רוב הקרנות מגדירות בצורה מאד נקודתית את אוכלוסיית היעד הרצויה להם לקבלת מילגה, ולכן הדרך אל רוב המלגות חסומה בפני אחוז ניכר מן הסטודנטים.

הגוף הגדול ביותר בארץ המחלק מילגות הוא המועצה להשכלה גבוהה המעניקה מילגות באמצעות קרן הלוואות המנוהלת על-ידי משרד החינוך. קרן זו מחלקת מילגות בהיקף שנתי של כ-70 מיליון שקל.

פיקוח על מילגות

האחריות על הקרנות המחלקות מלגות נופלת על משרד החינוך, הנעזר בחוק מרשם המלגות הקובע כי קרן שחלק מתקציבה (או כולו) מגיע מאוצר המדינה, מגיע מכספי השלטון המקומי או שהיא נהנית מהטבת מס בישראל, מחוייבת ברישום במרכז הקרנות.

טיפים לקבלת מילגה

הנה מספר טיפים שיוכלו להגדיל את סיכוייכם לקבל מילגה:

  • אל תהססו להגיש בקשה - אין לכם מה להפסיד - חוץ מאשר את המילגה. גם אם אינכם ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, סביר להניח כי ישנן מלגות רבות שבכל זאת יכולות להתאים לכם, כמו לדוגמא מלגות מסחריות המחולקות על-פי הגרלה. פנו אל כמה שיותר מלגות בכדי להגדיל את סיכוייכם לזכות בהן.
  • הקפידו על מילוי הטפסים - לכל מילגה ישנם טפסים רשמיים לבקשת המילגה. חבל שתפסידו את המילגה בשל מילוי חסר של הטפסים או אי צירוף של מסמכים אותם הינכם נדרשים לצרף אל הבקשה.
  • אל תזייפו בפרטים - אל תנסו למלא פרטים לא נכונים על מנת להגדיל את סיכוייכם לזכות במילגה - פשוט מיצאו את המילגה המתאימה לכם.
  • הגשה מכובדת - תנו כבוד למחלק המילגה - הגישו את הטפסים בצורה מסודרת, בכתב ברור ובזמן. מכתב אישי המכיל מידע יותר אישי לגביכם יכול להוסיף הרבה בעת קבלת ההחלטה על מקבלי המילגה. השתדלו לשמור על קיצור ואמינות במה שאתם כותבים במכתב.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה ואל מוסדות הלימוד בכדי לקבל את המידע העדכני ביותר אודות הנושאים המופיעים באתר. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון