קורס פסיכומטרי לדתיים - מידע מפורט אודות קורס פסיכומטרי לדתיים.
Emama

קורס פסיכומטרי לדתיים

»
»
»
»

המבחן הפסיכומטרי הוא אחד האתגרים עימם מרבית הצעירים הישראלים נאלצים להתמודד, ומכשול שאינו פשוט למעבר כלל וכלל. כשזה נוגע לאוכלוסייה הדתית, ברור כי כוח האמונה בלבד לא יאפשר לקבל ציון גבוה בבחינה, ונדרש, כמובן, מעבר של קורס פסיכומטרי. אבל איך הם יכולים לעשות את זה?

בשנים האחרונות, עלה קרנם של קורסי פסיכומטרי לדתיים. אלה כוללים את כל החומר שיש לדעת לקראת הבחינה (כי הרי אין מבחן מיוחד למסורתיים), אבל הלמידה נעשית בתנאים ייחודיים למגזר חשוב זה. התאמה זו מוכיחה את עצמה בכל קורס וקורס, כפי שתעיד העובדה שציוני הדתיים בבחינה הפסיכומטרית נוטים להיות גבוהים יותר מאשר עמיתיהם החילוניים.

המאפיינים של קורס פסיכומטרי לדתיים

כפי שכבר רמזנו, בדרך כלל לא ניתן למצוא הבדלים תוכניים של ממש בין קורסי פסיכומטרי שונים. אחרי הכל, אנלוגיה זו אנלוגיה, אוצר המילים זהה והבעיות המתמטיות נשארות אותו דבר אפילו בצרפתית. אז מה בדיוק מציע קורס ההכנה לדתיים, ששונה מכל קורס פסיכומטרי אחר?

  • הפרדה בין בנים לבנות בכיתות הלימוד, וכפועל יוצא של עובדה זו- התאמה של מין המתרגל לזה של התלמידים.
  • הקפדה על תכני קורס שאינם בוטים או גסים בשום צורה. כל המחשה, דוגמא או שאלה מחומר הלימוד נבדקו בקפידה על ידי רבנים מן המניין, כדי לוודא שלא תהיה פגיעה ברגשות התלמידים.
  • פנייה אל עולם התוכן של הדתיים, מתוך הנחה שכך פשוט יותר ליצור עניין.

האם בכל זאת ניתן למצוא הבדלים בתכנים?

ההערה שציינו קודם לכן זקוקה להבהרה. נכון, תכני קורס פסיכומטרי צריכים להיות זהים ברמה הכללית, בלי קשר לסוג האוכלוסייה. יחד עם זאת, כן נוצר צורך לצאת מנקודת הנחה שתנאי הפתיחה של האוכלוסייה הדתית שונים מתלמידים המורגלים בישיבה ממושכת על פתרון בעיות מתמטיות בבית הספר, למשל.

כתוצאה מכך, קורס פסיכומטרי לדתיים נוטה במקרים רבים לשים את הדגש יותר על אנגלית ומתמטיקה ופחות על הפן המילולי. זאת מהסיבה הפשוטה שדתיים אינם מעורים יתר על המידה בנושאים אלה, לעומת העברית אשר ממלאת חלק נרחב מזמנם- בעיקר בכל הקשור לקריאה יסודית של ספרי התלמוד והמקרא.

היכן ניתן לערוך קורס פסיכומטרי לאוכלוסייה הדתית?

קורס פסיכומטרי המיועד לאוכלוסייה הדתית אינו נערך על ידי כל מרכז הכנה לבחינה באשר הוא. עם זאת, מספר גורמים המקושרים לאוכלוסייה הדתית מציעים קורסים מסוג זה, כשהמרכזיים שביניהם הם מכוני "חכימא" ו"EZway". הלימודים, במקרה זה, נערכים במספר מוסדות עיקריים:

  • מכללות דתיות.
  • אולפנות.
  • ישיבות.
  • מדרשות.

סניפי המכונים האלה מפוזרים בכל רחבי הארץ, בערים חילוניות ומסורתיות כאחד: תל אביב, פתח תקווה, ירושלים, חיפה, נתניה, נתיבות ועוד. משך הקורס משתנה בין מוסד למוסד, אך נע לרוב בין ארבעה לחמישה חודשים.

היתרונות של קורסי הכנה לדתיים

כמובן שבחלק גדול מהמקרים אותם מאפיינים ייחודיים של קורסי ההכנה לדתיים מאפשרים בכלל את ההרשמה לקורס עבור התלמידים או בני משפחותיהם. מעבר לכך, יש לציין עובדה חשובה ביותר: לימודים בסגנון זה משפרים לאין ערוך את ציוני התלמידים.

המחקרים והסטטיסטיקה נרתמים גם יחד לקביעת עובדה זו. שניהם מראים יחס ישר בין ההפרדה בכיתות לציוני התלמידים בכל קורס פסיכומטרי, אפילו אם סיבת ההפרדה אינה דתית דווקא. במילים אחרות: ציונים בקורס המורכב רק מבנים יהיו גבוהים יותר מאשר קורס מעורב, וכך גם בהתייחס לבנות המין היפה.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה ואל מוסדות הלימוד בכדי לקבל את המידע העדכני ביותר אודות הנושאים המופיעים באתר. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.