הנדסת מכונות

תוכן [ הסתר ]

בימינו מכונות אחראיות על רוב הפעולות. לכן הנדסת מכונות היא תחום מבוקש מאוד בשוק העבודה. כמעט בכל מפעל או חברה נדרש מהנדס מכונות על מנת לשמר ולפתח את יכולות העבודה של המקום. הדרישות הן לאנשים בעלי יכולת מתמטית, ליניארית ותכנונית טובה. כמו כן חשובה מאוד היצירתיות ויכולת פתירת בעיות בזמן קצר.

מה זה בכלל הנדסת מכונות?

מדובר בתחום העוסק בבדיקה ושכלול מכונות והכנסתן למערך הייצור. כמו כן, בדרך כלל משתלבת הנדסת המכונות יחד עם הנדסת חשמל מכיוון שבייצור או תחזוקה של מכונה נדרשת גם עבודתו של מהנדס חשמל שמספק את הפתרונות בתחומו.

באילו תחומים נדרשת הנדסת מכונות?

מכיוון שכמעט כל פעולה היום תלויה בעבודתה של מכונה, קיימת חשיבות רבה להנדסת מכונות כמעט בכל תחום בתעשייה. את השימוש ניתן לראות בתחומי הרפואה, ייצור האנרגיה, מיזוג האוויר, אוטומציה בפס הייצור, רובוטיקה, אלקטרומכניקה ועוד. בסופו של דבר מדובר במקצוע בעל חשיבות כמעט בכל תחום שתוכלו לעלות על דעתכם.

הנדסת מכונות היא לא מכונאות

נכון, מדובר במקצועות מאוד קרובים אשר מגיעים מאותו עולם תוכן. אבל עדיין חשוב לזכור שבהנדסת מכונות הדגש הוא על התכנון ובניית תוכנית הפעולה על מנת לספק מכונה שתוכל לתת את הפיתרון הנדרש ואילו מכונאות היא התחום המעשי יותר של עבודת הייצור והתחזוקה בפועל.

מהן אפשרויות הלימודים במסלול של הנדסת מכונות?

לימודי הנדסת מכונות ניתן למצוא בשתי גרסאות: האחת היא לימודי הנדסאי שנמשכים שנתיים. אלו לימודים תמציתיים אשר מתמקדים בחלק הביצועי של העבודה, נמשכים שנתיים או שלוש שנים ומקנים תעודת הנדסאי. השנייה היא לימודי תואר ראשון בהנדסת מכונות, בהם הדגש הוא על תכנון המכונה ועבודתה בפועל. הם נמשכים ארבע שנים.

מה בכלל עושים עם הנדסת מכונות?

שגשוג ענף ההייטק הביאה איתה דרישה למהנדסים ברמה גבוהה. מהנדס מכונות שמסיים את לימודיו מתמודד בשוק העבודה עם מהנדסים רבים. יחד עם זאת, מדובר במקצוע שנוגע כמעט לכל תחום וישנן אפשרויות רבות למציאת עבודה, לא רק בחברות הייטק כאלו ואחרות.

איך נראית עבודתו של מהנדס מכונות?

מהנדס מכונות עובד במקצוע תובעני מאוד, שדורש שעות רבות של השקעה ומאמץ. כמו כן, נדרשת כאן רמה מקצועית גבוהה ויכולת להתמודד עם בעיות מורכבות שדורשות פיתרון בזמן קצר. השכר הראשוני למהנדס מכונות מתחיל הוא בין 8,000 ל-10,000 ?, אך עם צבירת ותק וניסיון השכר עולה ומאפשר להגיע לרמת שכר גבוהה ומכובדת במשק.

באילו כלים נעזרים בהנדסת מכונות?

בהתאם לאופי המודרני והחדשני של מקצוע זה, נעשה שימוש נרחב במחשבים בדברים הבאים:

  • אבחון באלמנטים סופיים
  • שרטוט ממוחשב וחישובי זרימה
  • בניית דגמים הנדסיים וחזותיים יחד עם הדמיה של פעולות ותנועות
  • ייצור על ידי מחשב ולקבלת הוראות יצור של חלקים שתוכננו על ידי דגמים הנדסיים ממוחשבים
  • ייצור במכונות עם בקרת מחשב, לעיתים אפילו ללא צורך בבדיקת השרטוטים.

למי מתאימה הנדסת מכונות?

בעיקרון אין מגבלה וכל אחד שמעוניין, יכול ללמוד ולהיכנס לתחום. אבל כדאי שתעצרו לרגע לבדוק האם זה מה שאתם מחפשי:. האם אתם נמשכים לטכנולוגיה מתקדמת, האם תכנון ופיתוח של מכונות המחר בתעשייה מעניין אתכם, האם אתם מעוניינים בעבודה ממוחשבת בסביבה מתקדמת והאם שילוב של בין חישובים מדויקים ליצירתיות הנדסית מושך אתכם? אם התשובות לכל השאלות האלו מסתכמות ב'כן', הנדסת מכונות היא התחום בשבילכם.