כיצד לבחור לימודי תואר ראשון שיתאימו לך?

סיימתם את השירות הצבאי שלכם, חזרתם לא מזמן מהטיול הגדול שתמיד חלמתם עליו עם חברים – ואתם מתלבטים מה אתם עושים כעת, האם לחפש עבודה ולפתח קריירה יציבה או להירשם ללימודים? וודאי הבנתם כי למעשה כדי שתוכלו להצליח ולפתח קריירה, כדאי מאוד שתרכשו קודם כל את ההשכלה המתאימה לכך באמצעות מסלול לימודי תואר ראשון מתאים. וכאן עולה שאלה נוספת בראשכם, כיצד לבחור את מסלול הלימוד שהכי יתאים לכם?

כדי לענות על השאלה הגדולה הזו, עליכם לקרוא כמה שיותר מידע בנושא ולהתרשם מטיפים מקצועיים בתחום הלימודים. כדי לסייע לכם במציאת תשובה מתאימה, ריכזנו תשובות מועילות לכמה מן השאלות החשובות ביותר בנושא שיסייעו לכם להבין מהו תחום הלימוד שיתאים לכם. אך לפני שנעבור לשאלות והתשובות, נעניק סקירה קצרה על מסלולי הלימוד הנפוצים והמבוקשים ביותר ללימודי תואר ראשון.

 מסלולי תואר ראשון נפוצים

  • משפטים – מסלול לימוד מקיף בנושאי החוק והמשפט בישראל, בסופו התלמידים יקבלו תואר ראשון במשפטים ואת הזכאות למעבר של מבחני לשכת עורכי הדין בישראל. חשוב לדעת כי קבלת התואר והמעמד עורך דין יוענק רק לאלו שיעברו בהצלחה את מבחני הלשכה.
  • חינוך – לימודים שיכשירו את התלמידים להפוך להיות מורים בישראל, כאשר מתכונת הלימוד משלבת בין לימודים עיוניים ולימודים מעשיים בהתאם להתמחות שכל סטודנט בחר. קיימת אפשרות ללמוד תחומים שונים במסגרת הלימודים כמו חינוך מיוחד, חינוך לגיל הרך, חינוך ותעודת הוראה לבי"ס יסודי או תיכון וכו'.
  • מדעי החברה – תחום לימוד זה כולל בתוכו מגוון של תחומי לימוד הומניים במהותם כמו מדעי ההתנהגות, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, מדעי המדינה, ניהול משאבי אנוש, קרימינולוגיה וכו'.
  • מנהל עסקים – זהו מסלול לימוד רחב היקף הכולל מונחים והיבטים מהעולמות העסקיים, ולכן כולל נושאי לימוד בתחום השיווק, מימון, לוגיסטיקה, משאבי אנוש, ייעוץ ארגוני ועוד.
  • כלכלה – מסלול תואר ראשון בכלכלה מעניק לתלמידים ידע בנושאי ייצור, מסחר, הפצה וצריכה של מוצרי משק. ניתן לשלב את מסלול הלימוד עם התמחות נוספת כמו ניהול, משאבי אנוש, חשבונאות וכו'. 
  • הנדסה – תחום לימוד ריאלי במהותו העוסק בתחומי לימוד מגוונים כמו תוכנה, תעשייה וניהול, בניין, מכונות ועוד.

מה המטרה של הלימודים?

על מנת שתוכלו לבחור את תחום הלימוד שהכי יתאים לכם, שאלו את עצמכם מהי המטרה של הלימודים אותם אתם מתכוונים ללמוד. אם הלימודים הם לצורך פיתוח קריירה מקצועית לעתיד, חשוב שתבחרו מסלול לימוד בתחום אליו אתם הכי מתחברים. לעומת זאת לימודים שהמטרה שלהם היא רק כדי לצבור ידע אקדמי כללי, או לצורך קבלת קידום בעבודה הנוכחית והטבות נוספות – לכו על תחום לימוד הומני במהותו, כמו אחד מתחומי הלימוד הכלולים בתואר ראשון במדעי החברה.

אילו תנאי קבלה הלימודים דורשים?

חשוב לקחת בחשבון את תנאי הקבלה לכל מסלול לימוד שבוחרים, כיוון שאלו הקובעים האם אתם יכולים להתחיל ללמוד לתואר בפועל. ישנם מסלולי לימוד המתנים קבלה על סמך ציוני בגרות גבוהים או פסיכומטרי, דבר שמחייב אתכם לבצע השלמות בהתאם כדי להתקבל ללימודים – ולכן גם כרוך בזמן נוסף על מתכונת הלימוד במסגרת תואר ראשון.