לימודים באיטליה

תוכן [ הסתר ]

לימודים באיטליה מבטיחים לכם השכלה ברמה גבוהה לצד איכות חיים וסגנון חיים אירופאי. איטליה פותחת את שעריה בפני סטודנטים מכל העולם, שכן לצד תנאי הקבלה הנוחים של מוסדות ההשכלה הגבוהים הלימודים הנם ברמה אקדמית גבוהה, וכל זאת לצד חיים סטודנטיאלים עשירים ומהנים.

לימודים באיטליה מציעים לכם את השילוב המושלם שבין נופים מהפנטים, אנשים חמימים, אוכל טוב, תרבות עשירה והשכלה גבוהה, עובדה ההופכת באחת את איטליה ליעד מבוקש בקרב סטודנטים ישראלים ובכלל.

איטליה מחזיקה במספר מוסדות לימוד מובילים בתחום העיצוב, האופנה, הרפואה והאדריכלות, ולכן מהווה מוקד משיכה בעיקר עבור סטודנטים המעוניינים ללמוד את מקצועות האופנה והעיצוב.

דבר נפלא נוסף, הוא מגוון מוסדות ההשכלה הקיימים באיטליה. 76 במספר, כאשר 51 אוניברסיטאות הנן במימון מדינת איטליה.

המדריך המלא על לימודים באיטליה

במדריך הבא, תוכלו למצוא את כל המידע המקצועי הדרוש לכם על לימודים באיטליה. המדריך יכיל מידע על מגוון אלטרנטיבות הלימוד הפוטנציאליות הקיימות באיטליה, ובפרט אינפורמציה על מסלולי הלימוד המומלצים עבור סטודנטים ישראלים המחליטים על לימודים באיטליה.

מהם תחומי הלימוד המומלצים באיטליה ?

טרם בואכם איטליה מוטב שתדעו מהם תחומי הלימוד המומלצים ביותר ללימוד באיטליה, וזאת על מנת לקחת את ההחלטה הנכונה בעת הבחירה במסלול לימודים בחו"ל.

איטליה זכתה למוניטין עולמי בכל הקשור לרכישת השכלה גבוהה בתחומי העיצוב, האומנות, האדריכלות, הרפואה והבישול. כאשר, מסלולי הלימוד המומלצים לתואר ראשון הנם הבאים:

  • תחת אשכול לימודי הרפואה לתואר ראשון בולטים המסלולים הבאים: לימודי וטרינריה, לימודי רפואה ולימודי רוקחות.
  • תחת אשכול לימודי האמנות והעיצוב לתואר ראשון בולטים המסלולים הבאים: לימודי אומנות, לימודי עיצוב, לימודי אופנה, לימודי אדריכלות, לימודי עיצוב פנים, לימודי עיצוב גרפי, לימודי עיצוב רכב ולימודי עיצוב תעשייתי.
  • תחומים נוספים מומלצים הם הבאים: לימודי מנהל עסקים, לימודי תקשורת ולימודי הנדסה.
  • תנאי הקבלה עבור לימודים באיטליה לתואר שני הנם קשים יותר ומעבר לכך ישנם תחומים השונים בתכלית מתוכנית הלימודים בישראל לרבות - משפטים ופסיכולוגיה ולכן מומלץ שלא לבחור בתחומי לימוד אלו.

מהם מוסדות הלימוד המומלצים באיטליה ?

מערכת ההשכלה באיטליה היא מן הוותיקות והמוערכות בעולם, הכוללת כ ? 76 אוניברסיטאות.

אוניברסיטת פאדובה שבאיטליה הייתה למוסד ההשכלה הראשון בעולם אשר הציע מסלול של לימודי רפואה באיטליה, כמו גם לימודי אדריכלות באיטליה ? וונציה, שזכו לשם עולמי בחוגי האדריכלות העולמיים.

איטליה מחזיקה במספר אוניברסיטאות יוקרתיות, לרבות הבאות:

אוניברסיטת פירנצה, אוניברסיטת פאדובה, אוניברסיטת פיזה, אוניברסיטת פררה, אוניברסיטת לה סאפיאנצה ברומא, האקדמיה לאומנויות יפות ואוניברסיטת פוליטכנו במילנו.

האוניברסיטאות הגדולות באיטליה מכילות כ ? 20,000 סטודנטים, בעוד האוניברסיטאות הקטנות יותר מכילות כ -3000 סטודנטים.

לימודים באיטליה:

ישנם מספר מאפיינים בולטים בהשכלה האיטלקית הגבוהה, השונים במקצת מאופי ההשכלה הגבוהה בישראל, היבט הבא לידי ביטוי בפרמטרים הבאים:

  • שנות לימוד ? לימודים באיטליה לתואר ראשון כללי אורכים כשלוש שנים, בעוד מסלול לימודים באיטליה לתואר ראשון באדריכלות נמשך חמש שנים ואילו לימודי רפואה באיטליה נמשכים בין חמש לשש שנים. לימודים לתואר שני נמשכים בין שנה עד שנתיים.
  • פתיחת שנת הלימודים ? שנת הלימודים האקדמית באיטליה נפתחת בראשון לאוקטובר ומסתיימת לקראת חודש יוני, זאת בדומה לשנת הלימודים האקדמית בישראל.
  • אופי הלימוד ? יש להבחין בין אופי הלימודים באוניברסיטאות הגדולות ובין אופי הלימודים באוניברסיטאות הקטנות ויתר שם מספר הכיתות הינו מצומצם ואישי יותר בהשוואה לאוניברסיטאות הגדולות. מעבר לכך, חשוב לציין כי לימודים באיטליה מתנהלים בשפה איטלקית, כך שיש ללמוד את השפה על בורייה על מנת להצליח באקדמיה.

מהם תנאי הקבלה עבור לימודים באיטליה ?

תנאי הקבלה עבור לימודים באיטליה הנם מורכבים וכוללים שני שלבים עיקריים:

  • עמידה בדרישות הסף - בשלב הראשון עליכם להציג את תעודת הבגרות המלאה שלכם בתרגום לאיטלקית וכן את ציון מבחן הפסיכומטרי שלכם (כאשר יש לציין כי אין דרישה לציון גבוהה במיוחד -400 ).
  • עמידה בבחינות הקבלה לאוניברסיטה ? בשלב השני עליכם לעבור בהצלחה את מבחני הקבלה הבאים: מבחן ידע בשפה האיטלקית הדומה מאוד לריאיון קבלה אישי לאוניברסיטה, מבחני קבלה מקצועיים במתכונת אמריקאית, המכונים: ESAME DI AMMISSIONE, זאת בהתאם למסלול הלימודים המבוקש. כאשר לימודי רפואה, מצריכים מבחן במקצועות הבאים: כימיה וביולוגיה ברמה של שלוש יחידות ופיזיקה ומתמטיקה (ברמה של ארבע יחידות). לימודי אומנות מעשית מצריכים מבחנים מעשיים בהתאם למסלול הלימודים המבוקש, לרבות: מבחני רישום וציור, מבחני עיצוב ודקורציה, מבחני פיסול ועוד. לימודי עיצוב וארכיטקטורה מצריכים מבחן בפיזיקה ומתמטיקה ברמה של ארבע יחידות, וכן מבחן בתולדות האומנות ברמה של שלוש יחידות.
  • חשוב לציין כי מבחני הקבלה נערכים במהלך חודש ספטמבר באוניברסיטה המבוקשת באיטליה. וכן כי תנאי הקבלה הינם נוחים מאוד, זאת הודות לעובדה כי איטליה מעוניינת בכספי הסטודנטים הזרים ואי לכך ובהתאם לזאת מקיימת מדיניות המעודדת את קליטתם של סטודנטים למסלול לימודים באיטליה.

מהן עלויות שכר הלימוד ?

יש להפריד בין עלויות שכר הלימוד באוניברסיטאות הפרטיות באיטליה, ובין עלות שכר לימודים באיטליה באוניברסיטאות הציבוריות. כאשר לימודים באיטליה באוניברסיטה ציבורית נע בין 1000 ל ? 1500 יורו לשנה, שהם בין חמשת אלפי לשבעת אלפים שקלים חדשים בשנה. לעומת זאת, שכר לימודים באיטליה באוניברסיטאות הפרטיות נע בן 5000 ל ? 9000 יורו לשנה, שבתרגום לשקלים מגיע לסכום מכובד של בין 25,000 ? ל ? 45,000 ? לשנה.

אוהבי מקצועות האומנות וודאי ישמחו לדעת כי באקדמיה לאומנויות יפות באיטליה אין דרישה לשכר לימוד בכלל.

מעבר להוצאות על הוצאות שכר לימודים באיטליה, יש לקחת בחשבון את עלויות המחייה באיטליה התלויות כמעט באופן מוחלט לאזור בו בחרתם ללמוד, כאשר לימודים בצפון איטליה הינם יקרים יותר מאשר בדרום איטליה. בהתחשב בעובדה כי איטליה איננה מאפשרת לזרים לגור במעונות של האוניברסיטה, הוצאותיהם גדלות ועשויות להגיע בממוצע לכ ? 700 יורו, סכום הכולל את עלויות הדירה, התחבורה, המזון והשתייה, חומרי הלימוד והביטוח הרפואי.

מהם הליכי הרישום באיטליה ?

סטודנט המעוניין במסלול של לימודים באיטליה חייב להגיש את טפסי הבקשה לאוניברסיטה המבוקשת, בצירוף כל המסמכים והתעודות הרלבנטיות במהלך חודש מאי ? יוני. לאחר מכן, במידה ועברתם את ציוני הסף ההתחלתיים, תתבקשו לעבור את מבחני הסף של האוניברסיטה, ורק בהיוודע לכם על קבלתכם לאוניברסיטה ולמסלול לימודים באיטליה, תוכלו להתחיל עם תהליכי קבלת ויזת הסטודנט.

ויזת סטודנט ואישור עבודה

על מנת לשהות באיטליה כסטודנט זר מן המניין, עליכם להוציא אשרת ויזת סטודנט, וכן אישור עבודה, המקנה לכם כ ? 20 שעות עבודה במהלך לימודים באיטליה.

את ויזת הסטודנט מסוג D, תוכלו להוציא אך ורק לאחר קבלתכם למסלול לימודים באיטליה במוסד המבוקש. אם ברצונכם לטוס לאיטליה טרם תחילת הלימודים, עליכם להוציא ויזת תייר.

על מנת לקבל ויזת סטודנט, עליכם לקבוע ראיון בבית השגרירות האיטלקית בתל אביב, ולהציג דרכון בתוקף, אישורים מן הבנק, ביטוח רפואי והצהרה על מגורים באיטליה.

הכרה בתואר בישראל

סטודנטים ישראלים, הבוחרים במסלול לימודים באיטליה, צריכים לעמוד בתנאי היחידה להערכת תארים ודיפלומות במשרד החינוך בישראל, בכדי לקבל הכרה עבור התואר, כאשר באופן כללי כלל האוניברסיטאות באיטליה הנן מוכרות על ידי משרד החינוך בישראל.

לסיכום אם ברצונכם ללמוד בבירת האופנה, העיצוב והאוכל העולמית בחרו במסלול של לימודים באיטליה.