לימודים באנגליה

תוכן [ הסתר ]

לימודים באנגליה הם ללא ספק אחד ממסלולי הלימוד היוקרתיים והמבוקשים בקרב הסטודנטים הישראלים. בריטניה, הפותחת מדי שנה את שעריה בפני אלפי סטודנטים זרים (ליתר דיוק 200,000 סטודנטים זרים ממאה מדינות שונות בעולם) הן באוניברסיטאות היוקרתיות והן באוניברסיטאות הכלליות, מספקת קרש קפיצה נדיר עבור סטודנטים ישראלים, המעוניינים בלימודים בינלאומיים גבוהים ואיכותיים, לצד חיי חברה ותרבות תוססים.

לא בכדי לימודים באנגליה נחשבים ללימודים יוקרתיים, זאת הודות למוניטין ולמסורת רבת השנים שצברו מוסדותיה הגבוהים של אנגליה, כבר משנת 1096 עם היווסדה של האוניברסיטה האנגלית העתיקה בעולם הלא היא - אוניברסיטת אוקספורד.

המדריך המלא על לימודים באנגליה...

המדריך המלא על לימודים באנגליה, מכיל מספר שאלות מנחות אשר יסייעו לנו לסקור את כל ההיבטים המקצועיים הכרוכים בהחלטה על מסלול לימודים בחו"ל - אנגליה.

מהם תחומי הלימוד המומלצים באנגליה?

למודים באנגליה הן לתואר ראשון והן לתואר שני מציעים היצע רחב של תחומי לימוד לרבות:

לימודי כלכלה ומנהל עסקים, לימודי איכות הסביבה, לימודי משפטים, לימודי מדעי המחשב, עיצוב, פסיכולוגיה, עיתונאות, תקשורת, אדריכלות, רפואה, ביולוגיה ימית, חינוך, סיעוד ועוד.

כאשר תחומי הלימוד המבוקשים מצד סטודנטים ישראליים לתואר ראשון הם לימודים באנגליה בתחום: מנהל העסקים, משפטים, פסיכולוגיה, תחומי העיצוב, תיאטרון ומחשבים.

ותחומי הלימוד המבוקשים לתואר שני הם: תואר MBA במנהל עסקים ותואר LLM במשפטים. יתרון נוסף בבחירה במסלול לימודים באנגליה היא העובדה כי תואר שני אורך שנה בלבד.

מהם מוסדות הלימוד המומלצים באנגליה?

זה שנים, שההשכלה הגבוהה באנגליה הנה מהמוערכות בעולם, זאת הודות למוניטין וליוקרה שצברו אוניברסיטאות רבות באנגליה. באנגליה, ישנם למעלה ממאה אוניברסיטאות ויותר מחמש מאות קולג'ים, כך שכל שנותר לכם לעשות הוא לבחור (וכמובן לעמוד בתנאי הקבלה).

בריטניה מחזיקה באמתחתה מספר רב של אוניברסיטאות יוקרתיות, לרבות הבאות:

  • אוניברסיטאות בלונדון: אוניברסיטת לונדון, אימפריאל קולג', אוניברסיטת קינגסטון, אוניברסיטת LSE (London school of economics)
  • אוניברסיטאות באנגליה: אוניברסיטת קיימברידג' הממוקמת צפונית ללונדון במחוז קיימברידשייר, אוניברסיטת אוקספורד הממוקמת צפונית מערבית ללונדון במחוז אוקספורדשייר, אוניברסיטת ברייטון הממוקמת דרומית מזרחית ללונדון במחוז סאסקס, אוניברסיטת סאסקס, ועוד.

לימודים באנגליה

על אף הכללים האוניברסאליים, הקיימים בנוגע לאופי הלימוד במוסדות האקדמיים, עדיין קיימים מספר היבטים הקיימים בלימודים באנגליה השונים במקצת מאופי הלימודים הגבוהים בישראל.

השוני בא לידי ביטוי בתחומים הבאים:

  • שנות לימוד: לימודים באנגליה לתואר ראשון אורכים שלוש שנים, אולם לימודים באנגליה לתואר שני נמשכים שנה, ואילו תואר דוקטורט נמשך בין שלוש לארבע שנים.
  • פתיחת שנת הלימודים: שלא כמו בארץ, תאריך פתיחת שנת הלימודים האקדמית באנגליה עשויה להשתנות ממוסד אחד למשנהו, זאת כיוון שכל מוסד פועל במתכונת שונה (דו- סימסטריאלי או טריסימסטריאלי).
  • אופי הלימוד: באנגליה שמים דגש על עיקרון הלמידה העצמית, ולפיכך תוכנית הלימודים מורכבת ממקבץ קורסים פרונטאליים וכן למידה עצמית ועבודות בית, ללא קורסים כלליים.

מהם תנאי הקבלה עבור לימודים באנגליה ?

כאמור, כל אוניברסיטה מציבה תנאי סף אחרים עבור קבלה לפקולטות השונות שלה, כאשר לרוב תנאי הקבלה הקשים ביותר הם כמובן לאוניברסיטאות היוקרתיות ביותר, לרבות: אוקספורד וקיימברידג', וכן יש קושי בתנאי הקבלה ללימודים באנגליה במקצועות הרפואה, בכלל מוסדות ההשכלה הגבוהים בבריטניה. מלבד המוסדות הללו, ישנם מוסדות בהם תנאי הקבלה תלוי בממוצע בגרויות בלבד.

כמו כן, כל סטודנט המחליט על מסלול של לימודים באנגליה חייב לעבור את מבחן ה ? IELTS (International English Language Testing System) שהוא מבחן ידע בינלאומי באנגלית הנדרש מצד אוניברסיטאות באנגליה, בקנדה ואוסטרליה.

חשוב לציין, כי ישנן אוניברסיטאות באנגליה אשר אינן דורשות את מבחן ה ? GMAT כתנאי קבלה ללימודי מנהל עסקים.

מהן עלויות שכר הלימוד ?

לימודים באנגליה הם עסק יקר, זאת הודות לערכו הגבוה של המטבע הבריטי ? הפאונד. גובה שכר הלימוד בבריטניה נע בין 7,000 פאונד לשנה ל ? 12,000 פאונד בשנה (בעיקר בתחום המדעים המדויקים). מלבד הוצאות כשר הלימוד ישנן גם הוצאות על מחייה המוערכות בכשש מאות פאונד לחודש ואם באוניברסיטאות בלונדון עסקינן אזי גובה המחייה עשוי גם להגיע ל ? 750 פאונד לחודש.

ואם נסכם את עלות התואר כולו, ניווכח כי גובהו הכולל עשוי להגיע במקרה הטוב ל ? 21,000 פאונד ובמקרה הרע ל ? 36,000 פאונד.

לאור עלויות שכר הלימוד והמחייה הגבוהות סטודנטים ישראלים המעוניינים ללמוד באנגליה מנסים להתקבל למלגות.

מהם הליכי הרישום ללימודים באנגליה ?

הליכי הרישום של לימודים באנגליה אינם דומים להליכי הרישום האופייניים למוסדות הלימוד בארץ.

הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא למלא טופס UCAS עבור המועצה הבריטית, שנמצא באתר האינטרנט של UCAS. על גבי הטופס עליכם לציין עד שישה מוסדות אשר בהם תרצו ללמוד.

לאחר מילוי הטופס, מוסדות הלימוד הרלבנטיים יקבלו את טופס המועמד ולאחר בדיקתו ישלח אישור קבלת טופס המועמד עם חוברת מיוחדת לסטודנט המועמד.

לבסוף, יקבלו הסטודנטים תשובה חיובית או שלילית דרך המערכת האינטרנטית, ועל הסטודנט מוטלת האחריות ליידע את המערכת באיזה מוסד מבין כל המוסדות אשר אליהם הוא התקבל, הוא מעוניין ללמוד.

מרגע העברת התשובה הסופית של המועמד, מוסד הלימודים ישלח אליו את מכתב הקבלה ואת הנחיות הרישום ללימודים.

  • חשוב לציין, כי למוסדות היוקרתיים ? קרי: אוניברסיטת קיימברידג'' ואוקספורד יש לשלוח טופס מועמד נוסף כאשר לא ניתן להירשם לשתי האוניברסיטאות הללו גם יחד.

ויזת סטודנט ואישור עבודה

חשוב לזכור כי לימודים באנגליה כרוכים גם במספר צעדים בירוקרטים, לרבות הגשת מועמדות לויזת סטודנטויזת מגורים באנגליה.

סטודנטים ישראליים המעוניינים למצוא עבודה באנגליה ולעבוד תוך כדי הלימודים רשאים לקבל אישור עבודה אוטומטי במידה וקבלו ויזת סטודנט. אישור העבודה לסטודנט זר מקנה עבודה בהיקף של 20 שעות שבועיות במהלך הלימודים ומשרה מלאה בחופשות.

הכרה בתואר בישראל..

דין תואר אקדמי בריטי כדין תארים אחרים בחו"ל. כלומר, סטודנט ישראלי שלמד בבריטניה ורכש תואר אקדמי בריטי חייב לעמוד בקריטריונים של היחידה להערכת תארים ודיפלומות מטעם משרד החינוך אשר יספקו לסטודנט הכרה ישראלית בתואר הבריטי.

הקדימו תרופה למכה, וטרם יציאתכם למסלול לימודים באנגליה, וודאו מראש כי האוניברסיטה והתואר שתרכשו בחו"ל יהיה מקביל (באופן יחסי) להרכב הלימודים בארץ של הגופים המקצועיים, לרבות: רשם המהנדסים והאדריכלים, אגודת הפסיכולוגים, רפואה ועוד.

לסיכום, אם ברצונכם ללמוד במוסדות ההשכלה הגבוהה הטובים בעולם, לימודים באנגליה הם התשובה הנכונה.