לימודים בארה"ב

תוכן [ הסתר ]

ישראלים רבים מעוניינים להגשים חלום ישן ולדעת חוויית לימודים בארה"ב מהי. ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות היא לא רק המעצמה הכלכלית החזקה בעולם, אלא היא גם בוודאי, מעצמה עולמית של מוסדות השכלה מובילים שצברו מוניטין רב בקרב קהיליית המחקר האקדמית העולמית.

כמו ארצות רבות אחרות, גם ארצות הברית פותחת את שעריה בפני סטודנטים זרים מכל העולם (כ ? 600,000 סטודנטים זרים מדי שנה), כאשר ישנם כאלפי סטודנטים ישראליים אשר לומדים בארה"ב במגוון מוסדות אקדמיים, כשרובם מתרכזים בעיקר בערים הגדולות כגון: סאן פרנסיסקו, ניו יורק, בוסטון, לוס אנג'לס, ועוד.

לימודים בארה"ב מציעים לסטודנטים לימודים אקדמאיים ברמה גבוהה, חיי חברה ותרבות עשירים וכל זאת לצד איכות חיים גבוהה, נוחה ומפנקת.

בארצות הברית ישנם כ ? 3,600 מוסדות השכלה גבוהים, כאשר העתיקה, העשירה והמובילה מביניהן היא לא אחרת מאוניברסיטת הרווארד הפועלת כבר משנת 1636.

המדריך המלא על לימודים בארה"ב

המדריך המלא על לימודים בארה"ב מבקש לספק לכם את המידע המקיף על מגוון אפשרויות הלימוד הפתוחות בפני סטודנטים ישראליים.

מהם מקצועות הלימוד המומלצים בארה"ב ?

כאשר בוחרים במסלול של לימודים בחו"ל, חשוב לדעת מהם תחומי הלימוד המומלצים בכל מדינה ומדינה, על מנת לברור בצורה שקולה ונכונה את האופציות וכך להגיע למסלול האקדמי הנכון ביותר עבורך.

כמו מדינות אחרות גם ארצות הברית מתמחה במספר תחומים אקדמיים עיקריים, כאשר תחומי הלימוד המומלצים עבור לימודים בארה"ב לתואר ראשון הם הבאים: לימודי מדעים, לימודי משפטים, לימודי רפואה (תנאי הקבלה קשים מאוד), לימודי מנהל עסקים, לימודי פרסום, לימודי פסיכולוגיה, לימודי מחשבים, לימוד פרסום, לימודי עיצוב גרפי, אומנויות הבמה ולימודי אמנות.

תחומי הלימוד המומלצים עבור לימודים לתואר שני הם: לימודי משפטים לתואר שני ולימודי תואר שני במנהל עסקים.

מהם מוסדות הלימוד המומלצים בארה"ב ?

ככלל, ישנם כ -3,600 מוסדות לימוד גבוהים (אוניברסיטאות ומכללות) ברחבי ארה"ב. כאשר מדי שנה, מדורגים 100 מוסדות ההשכלה הגבוהים הטובים ביותר בארה"ב, כגון הבאים:

אוניברסיטת הרווארד, ייל, ברקלי, MIT, פרינסטון, וושינגטון, סטנפורד, שיקגו, בוסטון, מישיגן, אלבאמה, אילנוי, מיאמי, קליפורניה ועוד.

אין ספק כי לימודים בארה"ב באחת מן האוניברסיטאות היוקרתיות כגון: אוניברסיטת ייל או הרווארד פותחת בפני בוגריה דלתות הן בתחום המקצועי והן בתחום האקדמי.

לימודים בארה"ב

לימודים בארה"ב הם ללא ספק כרטיס הכניסה שלך אל העולם המקצועי. מגוון אפשרויות הלימוד ומוסדות הלימוד היוקרתיים הקיימים בארה"ב מבטיחים לסטודנטים המעוניינים במסלול של לימודים בארה"ב, מסורת רבת שנים של מחקר אקדמי איכותי והשכלה גבוהה.

ישנם מספר פרמטרים שונים באשר לאופי של לימודים בארה"ב, הבאים לידי ביטוי בסעיפים הבאים:

  • שנות לימוד ? לימודים בארה"ב לתואר ראשון אורכים ארבע שנים, בעוד לימודים בארה"ב לתואר שני אורכים רק שנתיים, ואילו לימודים בארה"ב לתואר דוקטורט נמשכים ארבע שנים.
  • אופי הלימוד ? לימודים בארה"ב הם לימודים המאופיינים בחופש אקדמי רב, הניכר בתוכנית לימודים גמישה, בה הסטודנט הוא שמעצב לעצמו את תוכנית הלימודים לפי שיטת קרדיטים. כמו כן, במהלך התואר מוענקת הכשרה מקצועית לסטודנטים וזאת בזכות הקשר האדוק שמנהלות האוניברסיטאות עם התעשייה המקומית. מעבר לכך, סטודנטים ישראלים הבוחרים במסלול לימודים בארה"ב ייהנו מלימודים חווייתיים הן מבחינת האמצעים הטכנולוגים המתקדמים אשר ישרתו אותם במהלך לימודיהם והן מבחינה חיי חברה, תרבות ולילה בסביבת הקמפוסים.
  • פתיחת שנת הלימודים ? שנת לימודים בארה"ב נפתחת לקראת חודש ספטמבר, בהתחשב בתהליך הבירוקראטי הארוך הצפוי לסטודנטים ישראליים מוטב להתחיל בתהליך הרישום והקבלה כבר באפריל.

מהם תנאי הקבלה עבור לימודים בארה"ב ?

יש להפריד בין תנאי הקבלה של לימודים בארה"ב במוסדות ההשכלה היוקרתיים הפרטיים בארה"ב, לבין תנאי הקבלה במוסדות ההשכלה הציבוריים, שכן תנאי הקבלה באוניברסיטאות היוקרתיות כגון: הרווארד וייל הנם קשים במיוחד.

יחד עם זאת, ישנם גם מוסדות לימוד, בהם תנאי הקבלה מסתכמים בתעודת בגרות.

מעבר לכך, עליכם לזכור כי על המועמד הפוטנציאלי לעמוד בתנאי הקבלה ומבחני הכניסה של האוניברסיטה עצמה ולא לפקולטה עצמה, כפי שמקובל בארץ.

ככלל, מועמדים לתואר ראשון המעוניינים במסלול לימודים בחו"ל נדרשים להביא את גליונות הציונים של כתות י', יא' ויב', וכן תעודת הבגרות מתורגמים מקצועית וחתומים על ידי נוטריון. בעוד מועמדים לתואר שני, נדרשים להמציא מסמך חתום שבו יפורטו התארים אותם רכש מטעם המוסד האקדמי שבו למד.

מבחני הסף הנדרשים מטעם מוסדות ההשכלה בארה"ב עבור סטודנטים זרים הם לרוב מבחני TOEFL (זהו מבחן הבוחן את רמת האנגלית של המועמד) מבחן ה - GMAT (מבחן המיועד למועמדים לתואר שני במנהל עסקים ומודד יכולת מתמטית ואנליטית), מבחן ה ? SAT (הבוחן את רמת האנגלית והמתמטיקה) ומבחן ה ? GRE (מבחן המיועד למועמדים לתואר שני ושלישי בשאר תחומי הלימוד).

כמו כן, חלק בלתי נפרד מתנאי הקבלה של מוסדות ההשכלה בארה"ב הם מכלול היכולות והשאיפות האישיות ותחומי העניין של המועמד העשויים להוסיף ערך מוסף למוסד. לפיכך, נדרשים מועמדים הבוחרים במסלול לימודים בארה"ב לצרף לטפסי ההרשמה שלהם, שאלון אישי וחיבור אישי המקבלים משקל רב בעת בחינת המועמד.

מהן עלויות שכר הלימוד ?

לימודים בארה"ב הם מן הקרים ביותר בעולם, כאשר שכר הלימוד הממוצע באוניברסיטאות ציבוריות עומד על 10,000 $, ואילו שכר הלימוד הממוצע באוניברסיטאות הפרטיות עומד על כ ? 40,000 $ לשנה.

מעבר לכך, יש להוסיף, כמובן, את עלויות המחייה שברוב המדינות בארה"ב הנה יחסית זולה, אם כי תלויה מאוד באזור, כך למשל מדינות ניו יורק, קליפורניה וושינגטון הנן יקרות מאוד, כאשר עלות המחייה הממוצעת הכוללת: אוכל, מגורים, ספרי לימוד ונסיעות, נעה בין 800 $ ל ? 1,500 $ לחודש.

מהם הליכי הרישום של לימודים בארה"ב?

תהליך הרישום הינו ארוך ורצוף במסמכים ובירוקרטיה ולכן מומלץ מאוד להתחילו כשנה וחצי לפני תחילת הלימודים.

הרישום הינו אינדיבידואלי ומשתנה ממוסד זה למשנהו, וכאמור ניתן לבצעו דרך האינטרנט, לפיכך מוטב לברר תחילה מהי פרוצדורת ההרשמה של האוניברסיטה המבוקשת ולאחר מכן לצרף את כל המסמכים הרלבנטיים ולשלוח למוסד הרלבנטי.

ויזת סטודנט ואישור עבודה

סטודנטים זרים המעוניינים במסלול לימודים בארה"ב, חייבים להחזיק בויזת סטודנט.

את תהליך בקשת ויזת סטודנט לארה"ב, תוכלו להתחיל עם קבלתכם לאוניברסיטה המיועדת טרם תחילת מסלול לימודים בארה"ב.

על מנת לקבל ויזת סטודנט לארה"ב עליכם לבצע מספר דברים:

  • עליכם לשלם 12$ על מנת להתחיל במלאכת מילוי טפסי בקשת ויזה לארה"בויזת סטודנט מסוג DS-156, וכמובן קביעת ראיון בשגרירות.
  • עליכם לשלם אגרת ויזה בסך 100 $ בבנק הדואר.
  • עליכם לשלם מאה דולרים נוספים דרך אתר השגרירות האמרקאית בישראל, עבור הגשת בקשה לויזת סטודנט מסוג SEVIS.

מעבר לכך, אם ברצונכם לעבוד במהלך לימודים בארה"ב תוכלו לקבל לכך אישור מטעם הקמפוס בו תלמדו, כאשר בשנה הראשונה תוכלו לעבוד בין כותלי הקמפוס בלבד, ורק בשנה השנייה ללימודים תוכלו לקבל אישור עבודה בארה"ב מחוץ לכותלי הקמפוס במסגרת של עד 20 שעות בשבוע במהלך הלימודים ואילו עבודה במשרה מלאה במהלך החופשים.

הכרה בתואר בישראל

על מנת שתוכלו לעבוד במקצוע שרכשתם ובכדי שיכירו בתואר "הזר", עליכם לקבל אישור מטעם הגופים המקצועיים בישראל. לפיכך, טרם יציאתכם למסלול של לימודים בארה"ב וודאו כי הגופים המקצועיים הרלבנטיים בישראל מאשרים את תוכנית הלימודים שלכם. כמו כן, על מנת לקבל הכרה ישראלית בתואר האמריקאי שרכשתם עליכם לפנות אל היחידה להערכת תארים ודיפלומות של משרד החינוך, אשר יעניקו לכם חותמת ישראלית לאישור תקפות התואר בישראל.

מעבר לכך, במידה ועברתם מסלול של לימודים בארה"ב בתחום המשפט או בתחום הרפואה עליכם לבצע מבחנים מקצועיים בציון סף מסוים, על מנת לקבל את רישיון העבודה בישראל.

לסיכום, אם ברצונכם לשלב בין השכלה גבוהה וחוויה של פעם בחיים, לימודים בארה"ב הם התשובה.