לימודים בגרמניה

תוכן [ הסתר ]

גרמניה, הנחשבת לאחת מן המדינות המתועשות העשירות ביותר בעולם היא גם מעצמת השכלה לא קטנה, המציעה לכם לימודים בגרמניה ברמה אקדמית גבוהה. סטודנטים ישראליים הבוחרים במסלול לימודים בגרמניה יוכלו ליהנות מחופש אקדמי והיצע רב של מוסדות השכלה איכותיים (שלוש מאות במספר), המורכבים מאוניברסיטאות בעלות אופי מחקרי אקדמי, אוניברסיטאות למדעים, מכללות מקצועיות לאומנות, מוסיקה וקולנוע ואף מוסדות השכלה פרטיים אקסקלוסיביים.

מדיניות פתיחת שערי ההשכלה של ממשלת גרמניה, הקמתו של גוף אקדמי לחילופי סטודנטים, והשקעה כספית של יותר מ ? 40 מליון יורו לטובת מערכת ההשכלה הגבוהה, הם אשר הפכו אותה למדינה מבוקשת בקרב סטודנטים זרים המעוניינים במסלול לימודים בגרמניה.

אחוז הסטודנטים הזרים בגרמניה הינו 10.4 אחוזים, ומהם יש כאלפי סטודנטים ישראליים.

המדריך המלא על לימודים בגרמניה

המדריך המלא על לימודים בגרמניה מבקש לספק לכם את המידע המקצועי והמקיף בנושא, כולל מידע על מוסדות ההשכלה המומלצים ועל ההכנות השונות שיש לעשות בעת הבחירה במסלול של לימודים בגרמניה.

מהם מקצועות הלימוד המומלצים בגרמניה ?

אם בחרתם במסלול לימודים בגרמניה מוטב שתדעו מהם התחומים האקדמיים המומלצים ללימוד במוסדות ההשכלה בגרמניה, לרבות המקצועות הבאים: לימודי רפואה בגרמניה, לימודי הנדסה, לימודי עיצוב, אמנות, אדריכלות ופסיכולוגיה.

תוכניות הלימוד אשר אינן מומלצות הן תחומי מדעי החברה והרוח, זאת בגין העובדה כי הדבר דורש את ידיעת השפה הגרמנית על בורייה.

מהם מוסדות הלימוד המומלצים בגרמניה ?

מדי שנה מתפרסת רשימה של מוסדות ההשכלה היוקרתיים המובילים ביותר בגרמניה במגזינים הגרמנים כדוגמת: Die Zelt, כאשר באופן כללי ישנם מספר מוסדות השכלה מובילים בגרמניה, לרבות הבאים: האוניברסיטה הטכנית המבורג הרבורג, אוניברסיטת לודוויג מקסימיליאן במינכן, אוניברסיטת רופטראכט קרל בהיידלברג, הסמינר התיאולוגי היהודי בברסלאו, אוניברסיטת לייפצייג, אוניברסיטת קיל, אוניברסיטת גאורג אוגוסט בגטינגן, אוניברסיטת מינסטר, אוניברסיטת פרידריך שילר בעיר ינה ואוניברסיטת הומבולדט בברלין.

לימודים בגרמניה:

סטודנטים הבוחרים במסלול של לימודים בגרמניה צפויים להנות מחופשי אקדמי ורמה אקדמית מחקרית מן הגבוהות בעולם. ואומנם, ישנם מספר מאפיינים השונים במקצת מאופיים של הלימודים הגבוהים בישראל.

  • שנות לימוד ? בעניין זה, ישנם שני זרמים: בזרם האחד, סטודנטים אשר לומדים באוניברסיטאות המעניקות תארים במדעים, במוסדות הללו מסלול התואר אורך בין ארבע לחמש שנים. בזרם השני, סטודנטים הלומדים באוניברסיטאות אשר אמצו את המודל האקדמי בריטי שבו לימודי תואר ראשון נמשכים שלוש שנים, לימודים לתואר שני נמשכים שנתיים, ואילו לימודי דוקטורט נמשכים כשלוש שנים.
  • אופי הלימוד ? סטודנטים הבוחרים במסלול לימודים בגרמניה יתוודעו לאופי אקדמי השונה במקצת ממוסדות האקדמיה בישראל, ובא לידי ביטוי בחופש האקדמי הניתן לסטודנטים, המלווה באוטונומיה רבה בכל הקשור לתוכנית הלימודים ומערכת השעות והסטודנט הוא כאוטודידקט המנווט את דרכו באמצעות הנחיות המרצים.
  • פתיחת שנת הלימודים ? ברוב האוניברסיטאות ישנם שני מועדים לפתיחת שנת הלימודים: מועד חורף הנפתח במהלך חודש ספטמבר ומועד קיץ הנפתח במהלך חודש יוני.

מהם תנאי הקבלה עבור לימודים בגרמניה ?

כאמור, אם ברצונכם לבצע מסלול של לימודים בגרמניה עליכם תחילה לעבור את מבחני הקבלה ולעמוד בדרישות הסף של הפקולטה המבוקשת.

דרישות הסף הכלליות של מוסדות ההשכלה בגרמניה הם הבאות:

  • תעודת בגרות מלאה בציון הנדרש בכל פקולטה ופקולטה, או ציוני התואר הראשון. כאמור, יש לתרגם את התעודה לאנגלית ולדאוג כי היא חתומה על ידי נוטריון. ואם בתואר דוקטורט עסקינן עליכם גם לצרף את הניסיון המחקרי שצברתם בתחום אותו אתם מבקשים לחקור.
  • מבחני סף ? על מנת להתקבל למוסדות ההשכלה הגבוהים בגרמניה ולהתחיל במסלול של לימודים בגרמניה עליכם לעבור תחילה בהצלחה שני מבחני שפה, והם: מבחן ToEFL הבוחן את רמת הידע שלכם בשפה האנגלית האקדמית, כמו גם מבחן TestDaF הבוחן את רמת הידע של הסטודנט בשפה הגרמנית.
  • מבחני קבלהראיונות אישיים ? מלבד מבחני השפה ייתכן ותידרשו למבחני קבלה אישיים או ראיונות קבלה אישיים שמטרתם לבחון את התאמתכם הספציפית לפקולטה ולאוניברסיטה המבוקשת.

מהן עלויות שכר הלימוד ?

עלויות שכר הלימוד בגרמניה תלויות כאמור בסוג המוסד אשר בו אתם מעוניינים ללמוד. כך למשל, שכר הלימוד באוניברסיטאות הציבוריות עשוי לעמוד על סכום סמסטריאלי של כ ? 500 אירו, בעוד שכר הלימוד באוניברסיטאות הפרטיות נע בין 15,000 ל ? 20,000.

מעבר להוצאות על לימודים בגרמניה, קיימות גם הוצאות נוספות על מחייה המסתכמות בכ ? 700 אירו בממוצע לחודש, סכום הכולל בתוכו הוצאות על שכר דירה, על ביגוד, על אוכל, על צרכי לימוד, על תקשורת, על תחבורה ציבורית וכן על ביטוח רפואי.

מהם הליכי הרישום של לימודים בגרמניה ?

בכדי להירשם למסלול של לימודים בגרמניה עליכם תחילה לברר מהו הדד ליין להגשת הטפסים באוניברסיטה המבוקשת, כאשר באופן כללי ישנם שני מועדי דד ליין בשנה ? האחד מיועד לסמסטר חורף בו התאריך לסגירת ההרשמה הינו ה ? 15 ביולי, בעוד השני מיועד לסמסטר קיץ, בו התאריך לסגירת ההרשמה הינו ה ? 15 בינואר. עליכם כמובן לצרף את ציוני מבחני השפה וכן מבחני הקבלה הנדרשים בכל מוסד השכלה.

ויזת סטודנט ואישור עבודה ?

עם קבלתכם למסלול לימודים בגרמניה עליכם לדאוג להסדרת ויזה לגרמניה, ולשם כך עליכם להגיש טופס בקשת ויזה עבור השגרירות הגרמנית בתל אביב. עליכם לצרף לטופס את המסמך הבא: מסמך מהבנק המצביע על כך כי יש לכם יכולת מימון עצמית המספיקה דיה למסלול של לימודים בגרמניה, סכום בגובה של 7,020 אירו.

הכרה בתואר בישראל ?

וכמו בכל מסלול של לימודים בחו"ל, אם ברצונכם להמשיך ולעבוד בארץ, ולקבל הכרה על תארכם, עליכם כמובן לברר כי תוכנית לימודים בגרמניה עומדת בדרישות הסף של היחידה להערכת תארים ודיפלומות במשרד החינוך, ובמידה והתקבל אישור, תוכלו כמובן לקבל רישיון עבודה בישראל עם קבלת התואר המיוחל.

לסיכום, אם ברצונכם לרכוש השכלה גבוהה לצד חיי לילה אירופיים תוססים לימודים בגרמניה הם התשובה המושלמת.