לימודים משולבים של תקשורת ויחסי ציבור

תוכן [ הסתר ]

קשה לדבר על תחום התקשורת ולכמת אותו לכדי הגדרה מצומצמת. התקשורת נמצאת בכל תחום של חיינו ויש לה מטרות רבות ושונות. לימודי תקשורת ויחסי ציבור הם החלק של תחום התקשורת שעוסק ביצירת תדמית מסוימת ומודעות ציבורית.

העולם שלנו הוא עולם מהיר שמשתנה כל הזמן. סטאטוס בפייסבוק יידחק תוך שעתיים ? שלוש לטובת סטאטוסים חדשים יותר. ידיעה חדשותית תחזיק מעמד בכותרות יום אחד ותהפוך לחדשה ישנה. כדי להישאר בתודעה הציבורית באופן רצוף צריך לעבוד.

מה זה בעצם יחסי ציבור?

תחום יחסי הציבור עוסק בדיוק בעבודה הזו, של לקחת אובייקט כלשהו, ליצור עבורו את התדמית הרצויה ולטפח אותה. יחסי ציבור נעשים לאמנים, פוליטיקאים, מותגים מסחריים ואנשי ציבור מכל הסוגים שמעוניינים לתפוס מקום של קבע בתודעת הציבור.

לימודי יח"צ עוסקים בדרכים להכניס את האובייקט לדיווחים בתקשורת הכתובה, המשודרת או האינטרנטית, ובשמירה על התדמית המבוקשת בעיני הציבור. איש יחסי ציבור ידאג לייעץ לאובייקט עבורו הוא עובד איך ומה לעשות כדי להיתפס בעיני הציבור בצורה הרצויה.

חלק בלתי נפרד מלימודי יח"צ הוא לימודי דוברות. פעמים רבות אנשי ציבור או בעלי מותגים מסחריים לא באמת מבינים את רזיו ודרכו הפתלתלה של עולם התקשורת האכזרי. כל משפט קטן עלול להתפרש בצורה לא נכונה וליצור בעיה. דוברות היא פעמים רבות הליבה של יחסי הציבור, בעזרתה מוצג האובייקט המיוחצ"ן על הצד הטוב ביותר, כפי שרק איש מקצוע בתחום יודע.

לימודי תקשורת ויחסי ציבור לתואר ראשון או לימודי תעודה?

לעשות יחסי ציבור בלי להכיר לעומק את עולם התקשורת זה כמעט אבסורד. איש יחסי ציבור לא יידע ליצור עבור הלקוח שלו את התדמית הרצויה אם לא יבין איך עובד עולם התקשורת, בו ממליכים מלכים ומפילים אותם כמעט באותה הקלות.

עובדה בסיסית זו היא הסיבה שרוב המעוניינים לעסוק ביחסי ציבור מבקשים לעשות זאת דרך לימודי תקשורת ויחסי ציבור. לימודים אלו הם בעצם תואר ראשון בתקשורת, תחת התמחות ביחסי ציבור. ישנם מוסדות לימוד בהם המסלול נקרא התמחות בתקשורת שכנועית ועוסק בכל תחום הפרסום, יחסי הציבור והדוברות.

בשנים האחרונות החל להתעורר שינוי בתחום יחסי הציבור בארץ. לימודי תקשורת ויחסי ציבור הם עדיין הנתיב הוביל לכניסה לתחום, אך משרדי יחסי ציבור רבים החלו לחפש גם דרכים אחרות להכשרת העובדים העתידיים שלהם.

כל בוגר של לימודי תקשורת שמעוניין להיכנס למשרד יחסי ציבור כעובד מן המניין, צריך לעבור סטאז' בו הוא מקבל את ההכשרה המעשית הספציפית לתחום יחסי הציבור. הכשרה מעשית זו היא בעצם משהו שניתן רק במשרד יחסי הציבור עצמו, היות ולימודי התקשורת הם לימודים תיאורטיים וכלליים יותר.

הצורך בכניסה מהירה של אנשי יחסי ציבור מיומנים, הוביל ליצירת קורסים מעשיים ביחסי ציבור, קורסים הנמשכים מספר חודשים ובסופם ניתנת תעודה. בוגרים של לימודי תקשורת ויחסי ציבור אוחזים ביתרון התואר וההשכלה הרחבה יותר, אך אין ספק שמבחינה מעשית, הם יצטרכו מעט יותר הכוונה.