לימודי משפטים - תואר במשפטים

תוכן [ הסתר ]

אחד מתחומי הלימוד המבוקשים ביותר כיום הוא לימודי משפטים. אם בעבר ניסו להתקבל ללימודי משפטים רק סטודנטים שרצו באמת להיות עורכי דין ולעסוק במקצוע, אז כיום מהווה תואר במשפטים בעיני רבים נקודת התחלה טובה לקריירות רבות ושונות, לאו דווקא בתור עורכי דין. יתכן כי שינוי זה נגרם כתוצאה מן העובדה כי כיום מתחרות על כיסו של הסטודנט מכללות המציעות תואר במשפטים בנוסף אל אוניברסיטאות שהעניקו תארים אלו כל השנים.

לימודי משפטים

בשל גידול זה בהיצע לימודי המשפטים, מצטרף אל לישכת עורכי הדין מספר גדל והולך של עורכי דין כל שנה, מה שמקשה באופן יחסי על מי שסיים לימודי משפטים למצוא עבודה במקצוע, ובמקביל ירד מאד שכרו של עורך דין מתחיל, ובמיוחד בעת ביצוע התמחות (סטאז') לקראת בחינות לישכת עורכי הדין (בחינות הלישכה). מדי שנה מסיימים לימודי משפטים כ-2,500 משפטנים חדשים, ומצטרפים אל שוק העבודה, הכולל כבר כיום בישראל מעל ל-31,000 עורכי דין.

שכר לימוד

כיום ניתן ללמוד משפטים גם במסגרת מכללות שקיבלו אישור מן המועצה להשכלה גבוהה, וגם במסגרת אוניברסיטאות. שכר הלימוד נע בין כ- 9,900 ש"ח לשנה של לימודי משפטים במסגרת אוניברסיטאות רגילות, ועד כ- 25,000 ש"ח לשנת לימודי משפטים במכללות פרטיות.

התעודה

לימודי משפטים אורכים כ- 3.5 שנים ובסיומם יקבל הסטודנט תואר ראשון LL.B במשפטים. תואר זה הינו מקנה לסטודנט תואר עורך דין, אלא תואר משפטן. על מנת להפוך לעורך דין, על הסטודנט להשלים שנה של התמחות (סטאז') במסגרת משרד עורכי דין שהורשה לכך, ולאחר מכן לעבור בהצלחה בחינה של לישכת עורכי הדין (בחינת הלישכה).

בחינות הלישכה

מבחן ההסמכה בכתב של לשכת עורכי הדין כולל 100 שאלות אמריקאיות היורדות לפרטים הקטנים ביותר של החומר. משך הבחינה הוא 3.5 שעות, אך רוב הנבחנים אומרים כי הזמן המוקצב הספיק להם, ומגבלת הזמן אינה מהווה קושי בבחינה. רוב השאלות המופיעות בבחינה מתייחסות לנושאי חקיקה, אך כ-5% מן השאלות מבוססות על פסיקה, מה שגורר מספר רב של עירעורים כל שנה.

שכר עורכי דין

שכרו של משפטן שסיים לימודי משפטים, אך עדיין לא עבר את בחינות הלישכה עומד על בין 3500 ש"ח ל-5000 ש"ח. עורכי דין עם נסיון של עד 3 שנים ירוויחו בין 7,000 ל-15,000 ש"ח, ובין 7,000 ל 17,000 ש"ח לעורכי דין עם ותק של 3 שנים ומעלה.

אתרים קשורים ושיתופי פעולה:

לימודי משפטים