לימודי שחיטה - האם צריך ללמוד להיות שוחט מקצועי או שזה תחום פרוץ

כל התחום הזה של שחיטה הוא די פרוץ. אין יותר מידי חוקים ותקנים המחייבים את מי רוצה לעסוק בעבודתו כשוחט. ברור שזו בעיה חמורה מאוד עבור אנשים שרוצים להקפיד על כשרות כהלכתה.

למעשה זוהי החובה היהודית של כל יהודי, לאכול אוכל שנעשה ויוצר בתכלית הכשרות על פי ככלי התורה וחוקיה.

כל שלב בהכנת האוכל שלנו מלווה בהוראות מדויקות המנחות אותנו לקיום נכון של ההלכה. אם אלו סימני הטהרה של העופות או הבהמות המותרות לאכילה ואם זה הלכות השחיטה, המליחה, הניקור וכל מה שמרכיב את הכנת הבשר למאכל.

חשוב להבין שהתורה ומצוותיה מתייחסים לכל הבריאה כולה. כלומר, הלכות השחיטה נועדו לא רק על מנת לתת לנו כללים לשחיטה נכונה בלי סיבה. השחיטה היא הצורה הטובה ביותר מבחינת צער בעלי חיים יותר מכל המתה אחרת. השחיטה נעשית במיקום מדויק שמונע צער מיותר מבעל החיים היות וכך הוא מת מיד.

היכן לומדים שחיטה?

למעשה כדי לשחוט עופות או בהמות צריך ללמוד. זה דבר די מורכב והוא כולל הרבה פרטים, הרבה הלכות והיכרות מעולה עם גופה של הבהמה על מנת שהשחיטה אכן תתבצע בצורה הכי מקצועית והכי נכונה מכל הבחינות. ראשית מהבחינה של השמירה על הכשרות ושנית גם מהבחינה של השחיטה בסדר הנכון, בכלים הנכונים ובתפוקה טובה, כאשר כל זה ייעשה תוך שמירה על הבהמות הנשחטות שלא ייפסלו במהלך העבודה.

מי יכול להיות שוחט?

אז האמת היא שלא כל מי שמכיר את צורת השחיטה יכול גם לעשות את זה בפועל. אדם שאין לו את האומץ או אפילו את העזות לגשת אל בעל החיים כדי לשחוט אותה, לא יהיה מסוגל לבצע את המלאכה. צריך בשביל זה לב חזק ויכולת להחזיק מעמד מול בעל החיים שמנסה להימלט מהסכין.

אנשים שמתאימים לתפקיד כזה ולמקצוע הזה, יוכלו בהחלט להשתלב בעבודה כשוחט אך זאת רק לאחר שהם ילמדו לעומק את כל ההלכות ואת כל מה שצריך ללמוד כדי לעשות את העבודה בצורה הכי נכונה.

לימוד שחיטה בצורה מסודרת במכון מסודר שם יקבל התלמיד את כל הכלים ואת כל מה שהוא צריך כדי לבצע את העבודה, יקנו לו בסופו של תהליך את ההסמכה ואת הרישיון לעסוק במלאכת השחיטה.

אז למרות שיש כאלה שאולי מנסים לעקוף את סדר הלימודים ורוצים להגיע לתפקיד בלי ללמוד הרבה, עדיין חשוב להבין כי אדם שלא לומד את המקצוע בצורה מסודרת עשוי להיקלע לסיטואציות אשר בהן הוא לא באמת יידע מה לעשות וכיצד לנהוג. הדבר עשוי לגרור בסופו של דבר מכשולים חמורים כאשר בעיות כשרות שונות עלולות להיווצר וזאת אפילו ללא שהשוחט יהיה מודע לכך.

חשוב ללמוד כדי לדעת לשחוט כדין.