ללמוד איך ללמוד

תוכן [ הסתר ]

בין אם במהלך בית הספר היסודי, חטיבת הביניים, בית הספר התיכון או האוניברסיטה, הצורך והיכולת ללמוד בצורה הטובה והנכונה ביותר, ולהיות תלמיד טוב, מהווה עבור כולנו מקום לשאוף אליו במהלך כל אחת מתקופות הלמידה השונות. ישנם תלמידים בעלי כישרון מולד ליכולות למידה, ותחום זה אינו מהווה מכשול או אתגר כלשהו עבורם. לצד זאת, ישנם כמות לא מבוטלת של תלמידים מסוגים שונים, השואפים להיות תלמידים טובים ומצטיינים, אך בשל פערי המיומנויות ויכולות הלמידה שלהם, הם אינם מצליחים לממש זאת. במיוחד עבור תלמידים אלו, אך גם עבור התלמידים החזקים שמעוניינים להמשיך להשתפר ולהתחזק, ישנם מספר כלים וטכניקות שונים המסייעים בשיפור היכולת ללמוד, והופכים את חווית הלימוד לקלה בהרבה.

אז אם גם אתם מעוניינים להיות התלמידים הטובים ביותר ולשפר את יכולות הלמידה שלכם, הגעתם למקום הנכון. המאמר הבא הולך להציג בפניכם מספר כלים וטכניקות למידה, שיעזרו לכם לשפר את יכולות הלמידה שלכם.

החשיבות שבניהול הזמנים

הגורם הראשון ואולי החשוב ביותר על מנת לשפר את יכולות הלמידה שלכם ולהפוך לתלמידים טובים יותר, הוא היכולת לבצע ניהול זמנים בצורה מיטבית. לשם כך, ישנן מספר טכניקות וכלים בהם תוכלו להיעזר ובכך לשפר את יכולות הלמידה שלכם:

  • רשימת משימות - הדבר הראשון והחשוב ביותר בניהול זמן הוא המודעות למשימות אותם עליכם לבצע. זאת, ניתן לבצע באמצעות כלים שונים כגון אפליקציות של רשימות או אפילו כתיבת המשימות על דף.
  • תעדוף משימות - צאו מנקודת הנחה שכל המשימות חשובות. השאלה שלכם, היא אילו משימות דחופות יותר, ובכך תדעו מה עליכם לבצע ובאיזה סדר.
  • לוחות זמנים - הדבר השלישי והאחרון הוא בניית לוח זמנים. לו"ז מאלץ אתכם לעמוד ביעדים היומיים שלכם, ובכך מסייע לכם בשיפור הלמידה. בניית לוחות זמנים מומלצת בעיקר באמצעות אפליקציות תואמות כגון גוגל קלנדר, אך גם לוח שנה פיזי מהווה אופציה לא רעה בכלל.

העתיד בכף היד

הגורם הבא מתקשר כבר לעולמנו הנוכחי והוא הטכנולוגיה. עם התפתחות הטכנולוגיה, גדלו ורבו האמצעים הדיגיטליים בהם ניתן לעשות שימוש על מנת לשפר את יכולות הלמידה או סתם להעזר בהם על מנת ללמוד באופן כללי. ישנה כמות אדירה של פלטפורמות חינוכיות טכנולוגיות אשר מכילות תכנים לימודיים עבור אלו המעוניינים לעזר בהן:

  • אפליקציות - בין השימוש לפנאי ובידור, ישנן אפליקציות רבות אשר מהוות פלטפורמה מעולה ללמידה. אפליקציות אלו יכולות להיות משוייכות לבתי הספר עבור העלאת תכנים שמסכמים את השיעורים הנלמדים או את שיעורי הבית, או יכולות להיות שייכות לגורמים חינוכיים אחרים כגון משרד החינוך, אשר מעלים שם תכנים מעבר לנלמד או תכנים המסייעים ללמידה בהתאם לצורך של התלמיד.
  • פודקאסטים על לימודים - מי מאיתנו שמתקשה בקריאה מרובה שעות על גבי שעות, זהו הפתרון המושלם עבורכם. בפודקאסטים, כל שעליכם לעשות הוא להאזין לדובר, אשר מספק לך מידע רב, במקרה זה אודות תכנים לימודיים שונים.

 

כמובן שישנם עזרים טכנולוגיים רבים אחרים כגון סרטונים, מצגות, אתרי אינטרנט ועוד, אך אלו חלק מהמרכזיים ביותר.

הבריאות מעל הכל

אחד הדברים החשובים ביותר שיש להקפיד עליו תוך כדי שעות הלמידה ותקופת הלימודים באופן כללי, הוא הבריאות שלכם. כשמדובר על הבריאות יש להתייחס לשעות שינה מספקות, 7 לפחות, ארוחות מסודרות ומזינות 3 פעמים ביום, שמירה על תזונה כללית נכונה המכילה את כל אבות המזון הנדרשים לגופנו וביצוע פעילות גופנית לפחות פעמיים בשבוע על בסיס קבוע. ללא אלו, כלל הכלים וטכניקות הלימוד שתעשו בהם שימוש יהפכו לחסרי משמעות, שכן הגוף שלכם לא יוכל לתפקד בצורה אופטימלית, ואתם תשקיעו את זמני הלימוד לחינם.

בואו נדבר פרקטי

כל הכלים וטכניקות הלמידה שהוצגו עד כה, עוסקות בדרכים עצמן לפעולה של הלומד. עם זאת, לצד כל אלו ישנן שיטות עבודות שונות, אשר מתכללות את כלל כלי הלמידה ויוצרות דרך עבודה מותאמת אישית. ישנם האנשים אשר מעדיפים ללמוד בקבוצות ובכך להזין האחד את השני ביכולות ובידע רב. לעומתם, ישנם אנשים המעדיפים לעבוד לבד, חלק מסתייעים במוזיקה שמרכזת אותם, אחרים נעזרים במורים פרטיים על מנת לחדד ככל הניתן את הידע שלהם ועוד.

בשורה התחתונה, לא משנה באיזו שיטת למידה תבחרו, מה שחשוב הוא שתבחרו את שיטת העבודה שמתאימה לכם ביותר! כך, תוכלו ליישם את כל הכלים שלכם בדרך הנכונה.