מבחני מחוננים

תוכן [ הסתר ]

התוכניות הייחודיות במסגרת מבחני מחוננים מוכרות ללא מעט ילדים אבל בעיקר להורים – אלו שרוצים לשים את ילדיהם במקום הטוב ביותר בחיים. אם כן, כבר החל מכיתה א' ואפילו ב', חשוב להגיע מוכנים למבחנים האלו ובפרט אם הפוטנציאל גלום בילדיכם. אם כן, במהלך הלימודים מגיעים גופים כאלה ואחרים ומחפשים את הילדים הייחודיים האלה באמצעות תוכניות ייחודיות למחוננים והמצטיינים שבחבורה. במעמד הזה, יוגשו תלמידים למבחן הגורלי הזה – זה שייקבע את המשך חייהם ובעיקר את רמת הלימודים הנדרשת. אז השלב הראשון יהווה סינון והוא יבוצע על ידי סגל המורים – אלו שצריכים לבחור את התלמידים בעלי ההישגיות הגבוהה ביותר, אחר כך, מגיע שלב בו ייבדקו התלמידים הנבחרים במבחן שנקרא גם מבחני מחוננים. שואלים איך מתכוננים לזה? הנה כל המידע אודות ההכנה הראשונית שתעשה את זה קל ובעיקר יעיל.

איך מגיעים מוכנים בזמן אמת? שלבי הכנה למעמד מבחני מחוננים

כפי שהבנתם, כל דבר שמגיע בהפתעה, לא ייקח את זה יותר מדי רחוק ולכן, אם סיפרו לכם מה שייתכן ואתם כבר יודעים- הגיע הזמן למנף את המצוינות של ילדיכם כמה שיותר גבוה. אז בכדי שלא תלכו לאיבוד, הנה כמה פרטים אודות שלב א' של המבחן- שלב זה, יתקיים לרוב בתחילת השנה -כאמור, חודש ספטמבר ויימשך עד נובמבר. המבחן יתקיים בשעה הרביעית ללימודים ואודותיו תקבלו אתם ההורים את כל המידע כשבועיים לפני כך שבהחלט יש לכם את כל ההזדמנות להיערך בהתאם. מבחן מסוג זה ייערך בכותלי בית הספר, אולם אם תרצו שילדיכם ייבחן במקום אחר, יש להודיע על כך להנהלת בית הספר וזו תערך בהתאם.

מה החומר אשר ייכלל במסגרת מבחני מחוננים?

בשלב הראשון, יבדקו את היכולות של הנבחנים בהיבט המילולי לצד העניין הכמותי, חשוב לציין, בשני המצבים, ייבחנו מצבים של שאלות אמריקאיות או שאלות המצריכות נימוק כתוב. אורכו של המבחן יהיה בין 50 דק' עד שעה לכל היותר. מבין החלקים הנ"ל שאלות אודות פירושי מילים, הבנתן ובמקביל, מוסר ההשכל. כמו כן, יידרש מהתלמידים בתחילת הדבר להבין על מה ובמה עוסק הקטע- מן הסתם זה יקל על כל הבחינה וכך גם על שאר השאלות הגורפות לכך.

מה קורה בתוצאות המבחן ושלב ב'?

שלב ב' של מבחני מחוננים יזמין אליו כ15 אחוזים מהנבחנים שהציון שלהם נחשב גבוה ביותר ולצידם יצורפו גם נבחנים שקיבלו המלצה מטעם הסגל החינוכי. במעמד זה, חשוב לציין כי הורים שיערערו על שבריר הציון המצטיין (לצורך העניין 4 נקודות מפרידות בין הציון הנתון לבין המצוינות) גם יכללו ברשימה זו. את התוצאות יהיה ניתן להשיג באמצעות בית הספר לאחר שבועיים עד שלושה ממועד ביצוע המבחן בפועל.