מהן שפות הקוד המתאימות ביותר ללימודים לילדים?

בעוד שעבורנו המחשבים נכנסו לפתע לתודעה רק בגיל היסודי או אף בגילאים מתקדמים יותר, הרי שילדינו נולדו הישר אל תוך הטכנולוגיה הזו, תוך שהם נחשפים לטלפונים חכמים, טלוויזיות חכמים ומחשבים שנמצאים כיום בכל בית בישראל.

חשיפה זו עוד מיומו הראשון של התינוק, ביססה דור עם אוריינטציה טכנולוגית מחודדת הרבה יותר, ויכולות מרשימות לכל הדעות היוצרות תחומי עניין כבר בגיל צעיר, אל עבר עולמות המחשוב והקוד.

ועם זאת, ילדים הם עודם ילדים, וישנן שפות תכנות הנחשבות למאתגרות וקשות במיוחד, וישנן כאלו המביאות עמן 'דקדוק' קל ונוח יותר, כזה המאפשר לחשוף אותם אל העולם הזה, מבלי לעורר כל רתיעה או טעם מר כתוצאה מהקושי הרב.

להלן בשיתוף עם מכללת שחקים סייבר: https://www.shchackim.co.il/  המתמחה בלימודי קוד ותכנות לילדים, ריכזנו עבורכם את טכנולוגיות הקוד המומלצות לגילאים צעירים.

שפת סקראצ'

שפת ה-Scratch פותחה על-ידי MIT Media Lab, והיא נחשבת לשפת תכנות חזותית וקלה ללמידה. יתרה מזאת, זוהי שפת הקוד היחידה שתוכננה במיוחד עבור ילדים.

בפלטפורמת הקידוד של סקראצ' הילדים משתמשים בממשק של דראג אנד דרופ (גרירה ושחרור) של אלמנטים אחד ליד השני, המאפשרים ליצור משחקים ואנימציות אינטראקטיביות.

הקוביות שנגררות הן צבעוניות, וכל קובייה מסמלת פקודת קוד מסוימת שיחדיו הילדים לומדים מושגי קידוד שונים ומבינים את התחביר המורכב המאפיין למעשה כל שפת תכנות באשר היא.

שפת פיית'ון

שפת ה-Python אף היא נחשבת לטכנולוגיית קוד מומלצת לילדים, אם כי יש לציין שהיא לא תוכננה במיוחד עבור ילדים דוגמת שפת הסקראצ'.

הסיבה שרבים ממליצים על שפה זו, נובעת מן העובדה ששפת הפיית'ון מבוססת טקסט והיא פופולרית בקרב מתכנתים מכל רחבי העולם לאור הפשטות שלה.

לפיית'ון יש תחביר נקי וישיר, מה שהופך אותה למתאימה במיוחד עבור מתחילים, גם בגילאים צעירים.

קורסי הפיית'ון ידידותיים לילדים, מלמדים מושגי קידוד בסיסיים ומאפשרים לתלמידים והתלמידות אף להגיע לרמות המתקדמות ביותר. כך למשל, מכללת שחקים סייבר משלבת בלימודי הפיית'ון שלה גם לימודי סייבר, ומביאה את תלמידיה לרמות שליטה גבוהות ומרשימות בשפה זו.

היכרות מעמיקה עם השפה ויכולותיה, סוללת את הדרך אל עבר לימודים הגדושים בפרויקטים מרתקים ובשיעורים אינטראקטיביים ומלאים במשימות שונות.

שפת ג'אווה סקריפט

חשוב לציין כי שפת ה-JavaScript איננה פשוטה ללמידה, אך ניתן ללמוד אותה באמצעות קורס ייחודי לילדים ההופך את התהליך לקל הרבה יותר.

שפת ה-JavaScript נלמדת במסגרתם של קורסים לתכנות במשחק המיינקראפט, עולם ווירטואלי הזוכה לפופולריות עצומה ובו הילדים והילדות יכולים לתכנת את העולם באופן שונה לחלוטין מן הקיים, לעצב לעצמם דמויות משלהם וכל זאת תוך שהם נוכחים לראות את השפעת הקוד שהם שותלים.

ובכל שאלה והתייעצות בנושאים אלו, הרי שתוכלו לפנות למכללת שחקים סייבר ולהיוועץ עם יועץ לימודים מקצועי מטעם המכללה.