מורים פרטיים

תוכן [ הסתר ]

קיימת אימרה ? מורה פרטי טוב, מורה לחיים. מאוד קשה למצוא מורים פרטיים שיש להם את הניסיון הנדרש על מנת להעביר את חומר הלימוד בצורה שתהיה מובנת ונהירה לתלמיד. מדריך זה נועד לעזור לכם לבחור מורה טוב. מורים פרטיים יכולים לעזור לתלמיד ולסטודנט במגוון מקרים:

  • עזרה להתכונן למבחן
  • עזרה בהכנת שיעורים בית
  • לימוד של חומרי לימוד מסובכים
  • עזרה וכיוון בהכנת עבודות ופרויקטים

ניסיון המורה

לניסיון של המורה הפרטי יש חשיבות רבה באיכות הלימוד. מורה עם ניסיון של מספר שנים מכיר את כל הטריקים ויודע איך להסביר את נושא הלימוד בצורה ברורה ומובנת. חשוב שלמרות הניסיון הרב אין המורה עייף מללמד ועדיין הוא בעל מוטיבציה ללמד. מלבד הניסיון הכללי בלימוד, חשוב שלמורה יהיה גם נסיון בלימוד חומר הלימוד הספציפי אותו לומדים. מורה פרטי שיש לו ניסיון בלימוד מתמטיקה לכיתות חטיבת ביניים יתכן שיתקשה במתן שיעורים פרטיים עבור כיתות תיכון למשל. אל תחששו לשאול את המורה הפרטי עוד בטלפון כמה שנות ניסיון יש לו בתחום. ישנם מורים צעירים מאוד שברגע שהם מסיימים את התיכון מחליטים להיות למורים פרטיים בזול. מורים אלו בדרך כלל חסרי הידע והנסיון שמגיע עם לימוד תלמידים רבים. כל תלמיד דורשת תשומת לב מיוחדת והתייחסות אישית לבעיות הלימוד שלו.

המלצות של תלמידים

לפני שאתם בוחרים במורה הפרטי שלכם, כדאי לכם לברר מיהם תלמידיו של המורה ומה הם חושבים עליו. ישנם גם אתרי אינטרנט המאפשרים לראות דרוג והמלצות על מורים פרטיים שונים, וכדאי להעזר בהם. כאשר אתם יוצרים קשר עם תלמיד לשעבר, אל תסתפקו בלשאול אותו שאלות בנאליות כגון: "אז איך הוא כמורה?". היכנסו לפרטים ושאלו שאלות כגון: "האם אתה ראית שיפור הדרגתי בציונים, אם כן איזה שיפור?", "האם המורה הוא סבלני? יש לך דוגמה לכך?"

שיעור נסיון

שיעור נסיון הוא דבר נפלא, כי הוא מאפשר לכם לבחון את המורה הפרטי ואת האינטראקציה עימו. ישנם מורים פרטיים שיתנו את המאמץ אך ורק בשיעור נסיון, אולם עדיין זהו מדד אמין מאוד לבדיקת טיב המורה. אם המורה לא מציע שיעור נסיון, בקשו לפחות שיעור בחצי מחיר.

מקצועות הלימוד

ישנם מקצועות שקשה יותר למצוא עבורם מורים פרטיים איכותיים. לימוד פיזיקה דורש הרבה ידע מעשי ותיאורטי, ולכן רצוי שהמורה יהיה מתודרך היטב בחומר הלימוד. אם מדובר במורה מבוגר שעובד בתחום ההיטק, אך טוען שהוא מורה טוב במתמטיקה, בידקו בשיעור אם המורה זוכר בצורה נאותה את חומר הלימוד, או אם הוא נזכר תוך כדי השיעור. עדיף לכם להחזיק במורה שמכיר וזוכר את החומר, שעדיין רענן במוחו.

מיקום השיעור

ישנם מורים פרטיים המסכימים להגיע עד הבית וללמד את התלמיד בביתו. יש לכך יתרון בנוחות של התלמיד, אולם חשוב כי סביבת הלימודים תהיה שקטה ונוחה ללימוד, עם אור מספק ותנאי ישיבה נוחים.

אי הצלחה של מורה פרטי

אם מורה פרטי לא מצליח לפתור תרגיל כלשהו, זה טבעי ואיננו סוף העולם. מה שחשוב במקרה זה הוא איך המורה מתמודד עם הכשלון. האם הוא מנסה לטייח זאת ולסבן אותך או שהוא מתקן את טעותו וממשיך הלאה? מורה שנתקע בתרגיל במשך כל השיעור ולא מוכן לדלג עד שהוא פותר את התרגיל בעצמו מעיד על כך שהוא אינו מבין את חשיבות העמידה בזמנים וחוסר ההיתקעות בתרגיל אחד.

מורים פרטיים לקשיי ריכוז והפרעות קשב

ישנם מורים פרטיים אשר בעלי ניסיון רב בלימוד של תלמידים עם לקויות למידה כגון הפרעות קשב. מורים אלו בדרך כלל בעלי הסבלנות הרבה ביותר. כדי למצוא מורים פרטיים שמסוגלים ללמד תלמידים אלו בצורה הטובה ביותר יש לשאול אותם מראש לגבי היכולת שלהם לעשות זאת.

מורה לאנגלית

אם אתם רוצים לוודא שאתם מקבלים שיעורים פרטיים מידי מורה לאנגלית שאכן מעולה באנגלית, ודאו את הפרטים הבאים לגביו:

  • כמה נסיון יש לו בתור מורה פרטי לאנגלית.
  • כמה הוא קיבל בפסיכומטרי ובבגרות באנגלית.
  • האם הוא דובר אנגלית שפת אם.
  • האם הוא מכיר את כל חוקי הדקדוק והתחביר האנגלי, ברמה של ללמד.
  • כיצד המורה למד אנגלית.