מקצועות העתיד - מה יהיו תחומי העיסוק המבוקשים בעתיד

הקידמה הטכנולוגית משנה את שוק העבודה, מקצועות כיום עשויים להיות לא רלוונטיים בעתיד ומחשבים יחליפו בני אדם. מצב שכזה יצור עולם חדש של תחומי עיסוק .

בחרנו כמה מקצועות מסקרנים בתחומי המחשוב:

אבל קודם כמה מילים על התחום, כבר היום אנו חיים בעידן בו הכל משתנה במהירות, הטכנולוגיה מתפתחת ומייצרת שימוש גדול יותר באפליקציות ופחות מעורבות אנושית, כמעט בכל תחום בחיים. באופן טבעי הדבר משפיע על תחום המחשוב שמתקדם, מתפתח ומתרחב לא הרף- פיתוח תוכנות לניהול תהליכים שונים, שימוש בבינה מלאכותית, ביצוע תהליכים באופן אוטומטי ורובוטים שיחליפו פעולות אנושיות, כל אלו יעלו את הביקוש למהנדסים, לתפקידי מחקר ופיתוח ובנוסף לזה יצוצו מקצועות חדשים התואמים את התרבות הדיגיטלית בה אנו חיים כבר היום.

  • האקינג

בנקים, חברות אשראי, חנויות אונליין ומסחר ברשת, כולם משתמשים באחסון מידע של לקוחות באינטרנט. מאחר ומדובר במידע רגיש מאד ישנה חשיבות גבוהה לבצע אבטחת מידע, על מנת למנוע גניבת נתונים, הונאות ברשת וגרוע מזה פגיעה בחיי אדם. האקרים כבר היום הפכו אנשי מקצוע מבוקשים מאוד בכל מה שנוגע לאבטחת מידע.

  • אוטומטיזציה ורובוטיזציה

על פי התחזיות האוטומטיזציה הולכת להשתלט על חיינו, רובוטים ככל הנראה יחליפו את בני האדם במגוון רחב של תחומים כמו ניהול מלאי, ייצור, ניהול תהליכים, כספים ועוד. מה שישפר ביצועים מבחינת זמן, יקל על תהליכים, יצמצם טעויות, יגדיל את התפוקה וכתוצאה מזה יצמצם עלויות. כל זאת על יד פיתוח תהליכים אוטומטים ובינה מלאכותית הלומדת ומחקה את התנהגות בני האדם.

  • מכשור רפואי

כיום מכונות ומערכות רבות מעורבות בתהליכים רפואיים כמו: מערכות רנטגן, מכונות החייאה, מכונות הנשמה ועוד. פיתוח ותכנון מכשור רפואי, מחקר של בעיות בתחומי מדעי החיים והרפואה זהו הוא תחום שנמצא כל הזמן במגמת התפתחות ואיתו גם התחום של רשתות המידע הרפואי ופיתוח בסביבתReal Time .

  • מיחשוב ענן

הנדסת מיחשוב ענן הוא מקצוע שנולד בשנת 2009 ומאז הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. אין אחד שלא משתמש היום באחסון וירטואלי של מידע. עבור התחום הזה תגדל הדרישה למפתחי Linux ו- Unix, למפתחים בשיטת קוד פתוח ולמומחים במערכות מידע ובתקשורת מחשבים.

אילו כישורים יידרשו מהעובדים בעתיד?

בכל במקצועות האלו ובמקצועות אחרים בהם יעסקו העובדים בעתיד, הם יצטרכו לגלות גמישות ויכולת הסתגלות למצבים משתנים, ישנן תחזיות בהן עובדים יחליפו את העיסוק המקצועי שלהם לעיתים תכופות יותר ויידרשו לעבור השתלמויות רבות על מנת לעמוד בקצב הפיתוח המתחדש. בנוסף לזה כישורים של: חשיבה יצירתית, יכולות גבוהות לפתרון בעיות וחשיבה ביקורתית, יזמות, יכולות טכניות ומסוגלות לעבוד בתנאים של ריבוי ממשקי עבודה.

עולם התעסוקה החדש, עתיד לשנות את התפיסה הרווחת ביימנו ולבסס את ההון האנושי שלו על כישורים איכותיים ולא כמותיים, משמע הצלחה של עובד תימדד על פי  איכות וכמות התפוקה שהוא מייצר ולא על פי סך השעות הנוספות בהן הוא נשאר לעבוד.