קורסי גינון

תוכן [ הסתר ]

קורס שיתן לך מקצוע לחיים

המלצה מאת דרור ישראל, גנן חיפאי, על למידת קורס גינון כסיפתח לחיים שהוא רק הרוויח ממנו. לבלוג של דרור ישראל גינון >>

השירות הצבאי תם ועימו תמו מספר שנים שבהם אנשי צבא קבעו את מרבית אורח חייכם. המערכת הצבאית קבעה לכם את סדר היום, את תפריט הארוחות ובמידה רבה גם את הלבוש, החופשות ועוד דברים אחרים. עכשיו אתם משוחררים ואדונים למעשיכם, וזאת גם העת שבה אתם צריכים להתחיל ולחשוב על מקצוע לחיים. יש חשיבות רבה לבחירת מקצוע המתאים לאופייכם. מקצוע אמור להעניק לכם סיפוק בעבודה, להכניס כסף לקיום ולרווחה כלכלית ואף לתרום לשדרוג המעמד החברתי שלכם. אחד המקצועות המעניינים שמשלבים עבודת כפיים, עבודה בטבע עם יצירתיות הינו מקצוע הגינון ומומלץ לבדוק ללמוד אותו על מנת לעסוק בו לטווח ארוך.

יתרונות רבים

הגינון טומן בחובו יתרונות רבים, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. ראשית, הוא נכלל בקטגוריית המקצועות המועדפים והמזכים חיילים משוחררים בהטבות ובמענקים כספיים הקבועים בחוק. ניתן לעבוד במקומות כמו: אתרי גידול חקלאיים, חממות, משתלות, יערות קק"ל ועוד. התחלת עבודה באחד מהמקומות הללו הינה הזדמנות פז להתנסות, ללמוד מהיסוד את כל התחום ואף לבדוק את מידת ההתאמה אליו. מדובר על תקופה מוגבלת בזמן שממילא צריך להעביר באחד ממקומות העבודה שמספקים עבודה מועדפת לחיילים משוחררים. גינון הינו מקצוע שנוגע בצמיחה, באתרים ירוקים ובכל מה שקשור בהתחדשות בטבע. העבודה היא, במקרים רבים, בשטחים פתוחים ונעשית בחברת אנשים ועובדים אחרים.

הזדהות עם המקצוע

ברור הוא, שיש צורך להזדהות עם המקצוע ומי שאיננו מתחבר לתחום הזה יהיה לו קשה להשתלב בו לטווח ארוך. אבל כל מי שאוהב את העיסוק הזה יוכל למצוא בו את עתידו. האתגרים בענף הגינון רבים ונושאי גינון רבים מתנהלים על בסיס ידע מדעי ופיתוחים חדשניים בתחום. הגינון הינו תחום מקצועי המתחדש כל העת ואפשר להתקדם עימו ואף לתרום בעתיד לפיתוחו. מדובר על זני צמחים וגידולים אותם מפתחים מומחים בתחומי החקלאות והביוטכנולוגיה, על גידול שתילים בחממות, על פיתוח זני זרעים, לימוד על מחלות התוקפות צמחים, על תכנון של נוף סביבתי ועוד נושאים הקשורים בתחום המורכב הזה. יש מקום רב להפעלת יצירתיות שבאה ממקום של ידע והתנסות ולכל מי שעוסק בגינון יש הזדמנויות להתפתח.

לימוד מגוון

ענף הגינון מחייב לימוד שמשולב עם התנסות מעשית. ניתן ללמוד לימודים בסיסיים במסגרת קורס שמועבר בהתאם לתכנית לימודים של האגף להכשרה מקצועית של משרד התמ"ת. ניתן לבקש בלשכת התעסוקה להתקבל לקורס כזה במחיר מסובסד. ניתן להתחיל לעבוד כשוליה של גנן או בחברת גינון גדולה וכדומה. כל מי שירצה בעתיד ללמוד במסגרת מכללות ואוניברסיטאות שמעניקות תעודות אקדמאיות או במסגרת בתי ספר ללימודי תעודה, יוכל לעשות זאת בנקל. יש שפע של מוסדות שמשלבים בתכנית הלימודים שלהם לימודי חקלאות, לסוגיהם השונים. מי שמעוניין להיות גנן מקצועי יכול לעבוד כשכיר, כמנהל מחלקת גינון בחברה, ברשות מקומית ובעוד מקומות.

הקמת עסק

ברור שיש אפשרות להיות עצמאי בתחום וליהנות משפע יתרונות ובראשם יתרונות כלכליים ויתרונות של חופש ועצמאות. גינון יכול להיות עסק קטן שמפרנס את העוסקים בו בכבוד, אבל יכול בקלות להפוך לעסק גדול שמבצע שירותי הקמת ותחזוקת גינות ופארקים לרשויות מקומיות, לחברות שעוסקות בתשתיות וסלילת כבישים, לבתי מלון ולאולמות אירועים ולעוד גופים גדולים. אפשר גם להתפתח לכיוון הקמת חממות לגידול צמחים וגידולים אחרים למאכל, כך, שהמקצוע טומן בחובו אפשרויות כמעט בלתי מוגבלות. כדאי לעשות את הצעד הראשוני והמשמעותי, ולהתחיל לעבוד בתחום הגינון באחד מהמקומות הרבים המוצעים. ניתן לעשות זאת בערים, במושבים, באזורים כפריים, בחוות חקלאיות ובמקומות שונים בארץ.