קורס הכנה ללידה - טיפים, כלים ותובנות

השבועות שלפני הלידה הם תקופה של התרגשות, אבל גם של לחץ ואי וודאות עבור רוב ההורים, במיוחד כשמדובר בילד ראשון. זוהי תקופה שבה ההורים מתכוננים ללידתו של ילדם, ומתחילים לחשוב על החיים כמשפחה חדשה. תחושות אלו עשויות להוביל הורים לגשת ולחפש ייעוץ והכוונה בכל הקשור ללידה. קורס הכנה לידה יכול לסייע להורים להתמודד עם הלחץ והאי וודאות לפחות בכל הנוגע ללידה עצמה, ולהתכונן אליה בצורה הטובה ביותר. 

קורס הכנה ללידה

קורס הכנה ללידה הוא דרך מצוינת לאם כמו גם לאב לעתיד להתכונן ללידה. הקורס מספק מידע ועזרה הן לאם עצמה והן למי שילווה אותה בלידה, כמו בן/בת הזוג או דולה. קורס הכנה ללידה מומלץ לכל זוג בהריון, ללא קשר לגיל, למצבם הרפואי או לסגנון החיים שלהם. הקורס יכול להיות מועיל במיוחד עבור זוגות הרוצים ללמוד על אפשרויות שונות ללידה, להתכונן אליה מבחינה רגשית, לקבל תמיכה קבוצתית וכן מידע ועזרה מקצועיים לקראת הלידה.

למה צריך קורס הכנה ללידה?

קורס הכנה ללידה מספק מידע ועזרה רבים להורים לעתיד. הקורס עוסק בנושאים רבים, ביניהם הפיזיולוגיה של הלידה, שלבי הלידה, אפשרויות שונות ללידה, טכניקות להקלה על כאב וטיפול בתינוק והנקה לאחר הלידה. קורס הכנה ללידה יכול לעזור להורים לעתיד להבין טוב יותר את מה מצפה להם, ולהתכונן ללידה בצורה הטובה ביותר. הקורס יכול גם לעזור להורים להפחית את תחושת החרדה והלחץ לקראת הלידה.

מתי מתחילים קורס הכנה ללידה?

קורס הכנה ללידה יכול להתחיל החל מהטרימסטר השני של ההריון. מומלץ להתחיל את הקורס כמה שיותר מוקדם, כדי לקבל את המירב מהידע והעזרה שהוא מספק, וכן להתכונן גם לאפשרות של לידה מוקדמת מן הצפוי. 

בחירת קורס הכנה ללידה

כאשר בוחרים קורס הכנה ללידה, ישנם מספר דברים שכדאי לקחת בחשבון: משך הקורס, היקף החומר הנלמד, מי מעביר/ה את הקורס ומהו סגנון ההוראה וכן עלות הקורס. 

מה כולל קורס הכנה ללידה 

היקף החומר הנלמד בקורס הכנה ללידה משתנה בהתאם לסוג הקורס ולאורכו. קורס הכנה ללידה קצר יחסית יתמקד בנושאים הבסיסיים בלבד, בעוד שקורס הכנה ללידה ארוך יותר יתמקד גם בנושאים מורכבים יותר. קורס הכנה ללידה כולל מגוון נושאים, כגון:

  • הפיזיולוגיה של הלידה:  הקורס מספק מידע על שלבי הלידה, על התהליכים הפיזיים המתרחשים בגוף האישה במהלך הלידה, ועל הגורמים שיכולים להשפיע על הלידה.
  • שלבי הלידה:  הקורס עוסק בשלבי הלידה השונים, החל מהסימנים הראשונים ועד ללידה עצמה.
  • אפשרויות שונות ללידה: כגון לידה טבעית, לידה עם אפידורל, לידה מכשירנית ולידה בבית.
  • טכניקות להקלה על כאב:  חשוב ללמוד טכניקות שונות להקלה על הכאב בלידה, כגון נשימה, הרפיה, עיסויים ותמיכת בן/בת הזוג.
  • טיפול בתינוק לאחר הלידה: מידע לגבי רחצה, החתלה, הנקה ותזונה.

בנוסף לנושאים אלו, קורס הכנה ללידה יכול לכלול גם נושאים נוספים, כגון: תזונה בהריון ובלידה, הכנה נפשית ללידה, הורות לאחר הלידה ותמיכה לאחר לידה.

מי מוסמך להעביר קורס הכנה ללידה? 

בישראל, קורס הכנה ללידה מועבר על ידי מדריכים מוסמכים מטעם ארגונים שונים, כגון: ארגון המיילדות בישראל, ארגון הדולות בישראל, המכללה הארצית למקצועות הלידה. הדרישות להסמכה להנחיית קורס הכנה ללידה משתנות בין הארגונים השונים. בדרך כלל, הדרישות כוללות השכלה פורמלית בתחום הבריאות או הרפואה, וכן הכשרה מקצועית בתחום ההכנה ללידה. חשוב לבחור קורס הכנה ללידה שמנוהל על ידי מדריכ/ה מוסמכ/ת כדי להבטיח שתקבלו את המידע והעזרה הטובים ביותר לקראת הלידה.

מה העלויות הממוצעות לתשלום על קורס הכנה ללידה 

מחירו של קורס הכנה ללידה עשוי להשתנות בהתאם לסוג הקורס, לאורכו ולמיקום בו הוא מתקיים. ישנם קורסים הניתנים ע"י קופות החולים בעלות סמלית של כ-100 ש"ח, ישנם קורסים המועברים ע"י בתי החולים עצמם ושם העלויות גבוהות יותר אך מובטח החזר במידה ותלדי באותו בית חולים. ישנם קורסים פרטיים שעלותם יכולה להגיע גם למעל 1,000 ש"ח. 

המאמר באדיבות סגל בייבי