קורס הנהלת חשבונות

תוכן [ הסתר ]

הנהלת חשבונות הפכה עם השנים לאחד המקצועות החשובים ביותר בעולם העסקי. מנהלי החשבונות הם שאחראיים על תיעוד כל הפעילות העסקית של גוף מסוים ועל ריכוז הנתונים הכספיים, החודשיים והשנתיים, עבור בעל העסק. קורסים בהנהלת חשבונות נחשבים מבוקשים מאוד, משום שהמקצוע עצמו נחשב נדרש מאוד.

קורס הנהלת חשבונות יכשיר את הלומד להבנה בעולם החשבונאות וראיית החשבון. הבוגר לא ייחשב רואה חשבון מוסמך (לכך דרושים לימודים אקדמיים), אך בהחלט יוכל לבצע פעולות רבות וחשובות שהן נשמת אפו של כל עסק.

קורס הנהלת חשבונות: מסלולי הלימוד

כיום, מוצעים לסטודנט לעתיד ארבעה מסלולים שונים, כשהשניים הראשונים נלקחים לרוב יחד, בקורס אחד:

  • קורס הנהלת חשבונות סוג 1+2: יש המגדירים את הקורס הזה כקורס למתחילים ולמתקדמים, והוא מניח את היסודות לעולם החשבונאות כולו. בקורסים אלו לומדים על מסחר, על חשבונאות פיננסית, על הוצאות והכנסות, מס ערך מוסף ועוד ועוד - כל המושגים הבסיסיים של עולם זה.
  • קורס הנהלת חשבונות סוג 3: צעד אחד קדימה, אל השלב הבא בעולם החשבונאות, שכולל הכנת דו"חות כספיים, עניינים משפטיים הקשורים לעולם הפיננסי והעסקי, עסקאות שונות וכו'. את הקורס הזה אפשר לקחת רק לאחר השלמת שני הקורסים הקודמים.
  • מנהל חשבונות: כל הקורסים הקודמים מניחים את הבסיס והיסודות לתואר הגבוה מכולם בעולם זה - מנהל החשבונות. כאן כבר ייכנס הסטודנט 'לעולם של הגדולים', וילמד על מיסים ומיסוי, חשבונאות מסחרית, ניהול כל הליך החשבונאות בארגון ועוד. חשוב לציין כי תואר זה עדיין אינו שווה לרואה חשבון, כמובן.

כמה זמן נמשך קורס הנהלת חשבונות?

כל אחד מהשלבים עליהם פירטנו כעת נמשכים בין חצי שנה לשנה, תלוי בתכנית הלימודים. ישנם קורסים בהנהלת חשבונות אשר כוללים מפגש שבועי אחד ואחרים אשר מתנהלים במתכונת דו שבועית.

חשוב לציין כי לרוב, הקורסים הללו מותאמים לאנשים עובדים ולכן, רוב הלומדים יוכלו להמשיך לעבוד בזמן הלימודים. כל קורס מסוג זה כולל עלות של כמה אלפי שקלים, בין 5,000 ל-7,000 ש"ח.

הבחינות הנדרשות במסגרת קורס הנהלת חשבונות

כמובן שכל קורס אותו עובר הסטודנט, דורש ממנו לעבור בחינות אשר יבדקו את מידת הידע שלו ואת הרמה שלו בעולם זה. לאחר הבחינות, הוא יזכה לתעודת המקצוע בהתאם לקורס אותו עבר ויוכל להתחיל לעבוד בתחום. רק קורסים ובחינות מטעם משרד התמ"ת יעניקו לסטודנט את התעודה המוכרת בישראל.

הסטודנטים אשר לומדים את הקורס להנהלת חשבונות מסוג 3, יחויבו ברוב המקרים להוכיח כי עבדו בתחום תקופה מסוימת טרם קבלתם לקורס. הקורס למנהלי חשבונות הוא למעשה הכנה לבחינות של משרד התמ"ת - בחינות להסמכת חשבונאי בכיר.

תפקידיו של איש הנהלת החשבונות

כאמור, איש הנהלת חשבונות ובעיקר מנהל החשבונות, אחראי על כל הפעילות הכספית של גוף מסוים. הוא מרכז את דיווחי ההוצאות וההכנסות, מכין בהתאם לכך דו"חות כספיים, נמצא בקשר מול רשויות המס ובמקרים המתאימים (על פי הסמכתו) - גם מייעץ לאנשי הארגון בענייני מיסים ותחשיבים כספיים.

חשוב לציין כי היום, אנשי הנהלת חשבונות צריכים להבין לעומק בתוכנות השונות אשר נמצאות בשוק ומיועדות להנהלת חשבונות. מאז נכנס המחשב לחיינו, עולם זה השתנה ללא הכר והפך טכנולוגי ו'ממוחשב' הרבה יותר. כל זה, נלמד במהלך הקורסים השונים בנושאי הנהלת חשבונות.