קורס חשבי שכר

תוכן [ הסתר ]

המשכורות הן לא רק הדבר החשוב ביותר עבור כל עובד, אלא אחד הדברים שעליהם כל ארגון צריך לשים לב יותר מכל. משכורות הן ההוצאות הגדולות ביותר כמעט בכל עסק והן חייבות להיות מדווחות אל רשויות המס במלואן, לאחר שגובשו והורכבו על פי ההנחיות הקבועות בחוק. לכן, לא כל אחד יכול לבצע את המשימה הזו בהצלחה.

כדי לעשות את הדברים כמו שצריך, יש לעבור קורס חשבי שכר. אלו אנשים אשר מתמחים לא רק במהות המשכורת עצמה, עבור כל עובד מכל סוג שהוא, אלא גם כאלו אשר מסוגלים להפיק את המשכורת במלואה, לדעת מהן ההנחיות לגבי פעולה כזו וכיצד להיטיב הן עם העובד והן עם בעל העסק.

קורס חשבי שכר: מסלולי לימוד

ככלל, קורס חשבי שכר הוא קורס מקצועי יחיד, אשר לא כולל מספר מסלולים. הוא נמשך כמה חודשים ולא נחשב אינטנסיבי מידי, כלומר: ניתן ללמוד אותו במקביל לעבודה ואף לעבוד במשרה מלאה תוך כדי הלימודים.

ישנם מקומות שבהם ישנם קורסים בנושא חשבות שכר המוצעים במסלול מזורז של חודשיים או שלושה. אלו קורסים שבדרך כלל יופנו רק למי שכבר עוסק בתחום ובעל השכלה בנושא דומה, וזקוקים לחידוד ולחידוש של דברים מסוימים. ככלל, קורס חשבי שכר יתאים לרוב לאנשים אשר מגיעים מעולם הנהלת החשבונות.

היכן אפשר ללמוד קורס חשבי שכר?

ישנן כמה וכמה מכללות אשר מציעות כיום קורסים מקצועיים בחשבות שכר, וביניהן:

בכל מקרה, לפני תחילת הלימודים חשוב מאוד לוודא כי הלימודים מתנהלים תחת פיקוח של לשכת רואי החשבון בישראל. בהנחיה מפורשת שניתנה בתחילת 2008, נקבע כי אל הבחינה של חשבי השכר יוכל לגשת רק מי שלמד במוסד אשר עונה לקריטריונים הללו.

הבחינות הנדרשות במסגרת קורס חשבי שכר

כאמור, אדם אשר רוצה לגשת לבחינות של קורס חשבי שכר, חייב ללמוד במכללה אשר נמצאת בפיקוח של לשכת רואי החשבון (ראיית החשבון כוללת בתוכה גם את ענייני חשבות השכר) או במילים אחרות: מי שרוצה להיות חשב שכר מוסמך, חייב ללמוד במוסד מוכר.

הבחינות לחשבי שכר הן שמעניקות - במידה והנבחן עבר את הבחינה בהצלחה, בציון של 60 ומעלה - את תעודת המקצוע מטעם לשכת רואי החשבון, אשר אנשיה הם שמגבשים את הבחינות עבור המועמדים. רק לאחר עמידה בתנאי הלשכה, ניתן לעסוק בפועל בתחום ולהציע שירותי חשבות וניהול כספים.

בחינות חשבי השכר נמשכות שלוש וחצי שעות ומתרכזות בעיקר בתוכנות השונות לגיבוש תלושי שכר ולניהול המשכורות. לבחינות שני חלקים, עיוני ומעשי, כאשר בחלק הראשון יהיו שאלות כלליות על חוקים ותקנות השורים בתחום ובחלק השני ייבחן הנבחן על תפעול תכונות השכר השונות.

תפקידו של חשב שכר

קורס חשבי שכר מכשיר את הסטודנטים לבצע חישובים נדרשים לגיבוש משכורות בצורה חוקית ומדויקת עבור העובד. כידוע, היום תלושי השכר מורכבים משלל סעיפים וביניהם ביטוח לאומי ומס הכנסה, ביטוח בריאות, הפרשות לקרנות פנסיה וקופות גמל וכדומה - הכל במסגרת החוק. חשב שכר יידע כיצד להכין את התלוש הנכון, שיעמוד בדרישות של החוק במדינת ישראל באופן מלא.