קורס עבודה בגובה

תוכן [ הסתר ]

קורס עבודה בגובה נועד להעניק לעובדים בתחום התעשייה והשירותים יכולת לעבוד בצורה בטוחה בהתאם לדרישות התקנות החדשות של משרד התמ"ת. תאונות מחרידות ומיותרות מתרחשות מדי שנה בישראל כשעובדים לא הצטיידו בציוד המתאים לעבודות ספציפיות בגובה, או שלא עברו קורס עבודה בגובה ולא ידעו כיצד להתנהל בצורת עבודה שונה ומסוכנת זו.

במסגרת חוק בטיחות בעבודה נקבעו תקנות חדשות בתאריך 1.11.08 הקובעות כי מי שמבצע עבודה בגובה שמעל 2 מטרים (גם במקום שבו יש סכנה לנפילה לעומק של 2 מטרים ויותר) חייב לעבור הכשרה רלוונטית לצורת עבודה זו. קורס עבודה בגובה יועבר לקבוצה של לא יותר מ-10 אנשים לכל מדריך.

קורס עבודה בגובה ידגיש נושאים חשובים בצורות עבודה שונות כמו זו המתבצעת על במת עבודה, פיגומים, סולמות, גגות, מקומות מוקפים, וכיו'. במקרים שבהם תבוצע עבודה בסמוך או עם קווי מתח חשמלי, אותו קורס עבודה בגובה ינגע בציוד המתאים להגנה משולבת, הן מפני הגובה הרב והן מפני סכנת ההתחשמלות.

היכן ניתן לעבור קורס עבודה בגובה

  • מכללת כרמל בטיחות, חיפה ? קורס עבודה בגובה של מוסד זה מתבצע בהתאם לתקנות הנדרשות והוא מועבר ע"י מדריכים מוסמכים ובעלי ניסיון. קורס עבודה בגובה מועבר בשתי מסגרות שונות, האחת לקבוצות במקום העבודה של הלקוח בכל רחבי הארץ, והשני ליחידים ולקבוצות מצומצמות בסדנת ההדרכה של המכללה. חומרי הלימוד כוללים עבודה על סולמות, גגות, קונסטרוקציות, עבודות במקום מוקף, ומתוך סלי הרמה ובמות מתרוממות.
  • הנדסה בגובה ? בית ספר מקצועי שנוסד בשנת 1996 המציג קורס עבודה בגובה בהתאם לתקנות. בית ספר זה מבצע הדרכות בתחומים רבים הקשורים לתעשייה ומתהדר ברשימת לקוחות מכובדת מכל מגזר כמעט. בית הספר מפעיל 3 סניפים ברחבי ישראל, סניף ראשי בלוד, סניף דרומי, וסניף צפוני. קורס עבודה בגובה מועבר בסניפי החברה ובמקום העבודה למי שמלאו לו 18 שנים ומספר ימי ההכשרה משתנים בהתאם לסוג העבודה שאמורים לבצע המשתתפים.
  • חברת גבהים ? חברה פרטית לייעוץ, תכנון והתקנת מערכות אבטחת עבודה בגובה. החברה מעבירה קורס עבודה בגובה הכולל 7 הדרכות רלוונטיות ע"י מדריכים מיומנים בתחומים הנדרשים. בהדרכת המבוא יכולים להשתתף עד 20 איש ובתרגול המעשי רק 10.
  • קידרון ? גוף זה מעביר קורס עבודה בגובה בבית הספר "במבי" ליד גדרה וגם בפריסה ארצית עבור מגוון לקוחותיו. קורס עבודה בגובה של קידרון כולל הדרכות עיוניות ומעשיות (התלויות לעתים בציוד המתאים שחייב להיות ללקוחות בשטח).
  • 'טוב' - המרכז המתקדם ללימודי נהיגה ? המרכז, שהוקם בשנת 1988 מציע קורס עבודה בגובה ביום אחד בלבד, ומדובר ביתרון לא מבוטל. הקורס מועבר בצורה מקצועית ובאישור התמ"ת במרכז עצמו ובמקום העבודה לאחר תיאום. גם אנשים פרטיים יכולים לעבור קורס עבודה בגובה במרכז המתקדם ללימודי נהיגה המתחייב למחיר הנמוך ביותר.

עלותו של קורס עבודה בגובה

כיתה בת 10 עובדים/תלמידים תחויב בכ-2,500 ? עבור קורס עבודה, אך ישנן אפשרויות למחירים שונים, ולא רק בזכות תחרות בין חברות ומוסדות לימוד. חלק מתשלום של קורס עבודה בגובה ניתן לקבל מהקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל (עד 75%) המסייעת למי משלם לה באופן קבוע, כמו חלק מחברי איגוד הקבלנים למשל. חיילים משוחררים יכולים לעבור קורס עבודה בגובה על חשבון הפיקדון, ויש גם חברות המציעות קורס עבודה לגובה כמתנה למי שמשתתף במספר קורסים אחרים (כמו נהיגה על טרקטור או מלגזה למשל).

תעודות והסמכות בסיום קורס עבודה בגובה

בסיום קורס עבודה בגובה זכאי העובד/תלמיד לתעודה המאושרת ע"י משרד התמ"ת שתהיה תקפה לשנתיים בלבד. לאחר שנתיים אלו יש לעבור רענון שיאפשר את המשך תקפותה של התעודה.