קורס שמאות מקרקעין

לתחום לימודי שמאות מקרקעין ישנה חשיבות רבה בשוק הנדל"ן בן זמננו. לימודי

שוק הנדל"ן הוא ציר מרכזי מבחינה כלכלית-חברתית. השוק הינו שוק מורכב וחברים בו גופים רבים, ציבוריים ופרטיים כגון בנקים וחברות ביטוח, חברות בנייה ומשקיעים, אזרחים ואף הממשל.

הבנקים וחברות הביטוח הם מקור המימון העיקרי עבור מירב תוכניות הבנייה והרכישה של נדל"ן בישראל. ביצוע עסקאות נדל"ן מאפשר לחברות וליחידים למנף את העסק בכך שהנדל"ן הינו בטוחה כנגד הלוואות הניתנות על ידי מוסדרות אלו.

הממשלה מעורבת בשוק הן ברמת הבעלות דרך מנהל מקרקעי ישראל הן ברמת התכנון (תוכניות בנין ערים) והן בשלב הביצוע (מע"צ וגופים שונים הזוכים במכרז) כמו כן מעורבת הממשלה גם במימון דרך תוכנית משכנתא לזכאים ומענקי סיוע.

לעסקים שוק הנדלן מהווה גורם ייצור חשוב. היות ומחירי נדל"ן עולים ברבות השנים, הקרקע מהווה אחד השיקולים העיקריים בעת בחירת מיקום מפעלים, מחסנים, חנויות ועוד. בנוסף, שווי הקרקע הינו חלק מרכזי באומדן שוויון של חברות.

משקיעים פרטיים ועסקיים מוצאים בנדל"ן הזדמנות של ממש לביצוע עסקאות סחר - קניית שטח אדמה, מבנה או אחר - השבחתם ומכירתם במחיר הגבוה מהמחיר המקורי.

שמאי מקרקעין הוא מורה דרך לכל הגופים בשוק. תפקידו של שמאי המקרקעין הוא לעקוב מקרוב אחר שוק המקרקעין הדינאמי, להבין את הכוחות השונים המשפיעים על תנודת מחירים ולשלוט בתחומים מתממשקים כגון משפט, כלכלה, החברה וההנדסה, על מנת שחוות דעתו והמלצותיו יעזרו לכל המעורבים בשוק לשקול את צעדיהם ולקבל את ההחלטות הנכונות לגבי הנדל"ן הספציפי.

מטרתם של לימודי שמאות מקרקעין הינם להכשיר שמאי מקרקעין על מנת שיוכלו להשתמש במגוון הכלים התיאורטיים הנלמדים בקורס. על המועמדים ללימודים בתחום לבחון כי התכנית בנויה על פי דרישות מועצת שמאי מקרקעין בישראל וכן שהם עומדים בדרישות ותנאי הקבלה של מוסד הלימודים.

קהל היעד בתכנית לימודי שמאות מקרקעין הינו לרוב אקדמאים אשר סיימו את לימודיהם בתחומים קרובים. אלו יהיו מהנדסים, אדריכלים, כלכלנים וכן משפטנים.

תנאי קבלה לתכנית לימודי שמאות מקרקעין משתנים בין מוסדות הלימוד ,לרוב יתאפשר לסטודנטים הלומדים לתואר ראשון בתחום נושק להתקבל לתוכנית וכן בוגרי תואר ראשון ממוסד ישראלי המוכר על ידי המל"ג.

לאחר סיום הלימודים ועמידה בבחינות מועצת השמאים יוכלו הבוגרים להשתלב בשוק העבודה לרוב. זאת לאחר תקופת התמחות אצל שמאי מקרקעין מוסמך וסיום תואר ראשון (על שמאי המקרקעין להיות אקדמאי).

בין הקורסים הנלמדים תמצאו קורסים הנושקים לתחומים רבים ? משפט, כלכלה, הנדסת בניין, חוזק חומרים ועוד רבים אחרים. נזכיר כמה מקורסי החובה:

  • מבוא לתורת השמאות
  • יסודות מדידה ומיפוי
  • כלכלה - מיקרו כלכלה, מקרו כלכלה וכלכלה עירונית
  • יסודות הנדסת בניין והנדסה אזרחית
  • יסודות תכנון עירוני
  • דיני התכנון העירוני
  • יסודות החשבונאות וניתוח דוחות כספיים
  • מיסוי מקרקעין ומיסוי כללי

משך הלימודים להסמכת שמאי מקרקעין אורך כשנה עד שנתיים בתלות במספר המפגשים השבועיים וקיומם בשעות הבוקר או הערב. מומלץ לבחור תוכנית לימודים אשר תשתלב עם שעות העבודה במידת הצורך.

בוגרי לימודי שמאות מקרקעין מקבלים תעודה המסמיכה אותם כבוגרי ההכשרה מטעם המוסד בו למדו ? רישיון ממשרד המשפטים לעסוק בתחום מתקבל לאחר עמידה בכל הדרישות לרבות מבחן ההסמכה ותקופת ההתמחות הנדרשת.

לסיכום, לימודי שמאות מקרקעין אינם לכל דורש, ישנם דרישות ספציפיות בהם יש לעמוד על מנת לקבל הכשרה לעסוק בתחום. מומלץ לבקש אינפורמציה רבה ככל האפשר ממקורבים, יועצים ומוסד הלימודים עצמו טרם ההרשמה ולדעת כי בחרתם במסלול לימודים אשר יאפשר לכם להמשיך ולהתפרנס בכבוד בזמן הלימודים.