שיעורים פרטיים

תוכן [ הסתר ]

כ-35% מן התלמידים בישראל נזקקים לקבל שיעורים פרטיים במהלך לימודיהם בבית הספר היסודי ועד בית הספר התיכון (בשנים האחרונות החלו גם סטודנטים לקחת שיעורים פרטיים). לא תמיד השיעורים הללו באמת נחוצים, ולא תמיד המורה הפרטי הוא מורה פרטי שבאמת מתאים לצרכיו של התלמיד.

שוק השיעורים הפרטיים מתעורר בעיקר לחיים סמוך למועדי בחינות בגרות, אז גובר הביקוש פעמים רבות על ההיצע, וזאת כמעט ללא תלות במצב הכלכלי, מיתון או צמיחה (אם מורגשת השפעה של המצב הכלכלי, אז זה בדרך כלל בפריפריה ולא במרכז הארץ).

בעבר היו שיעורים פרטיים נחלתם של תלמידים חלשים בלבד, וחלק גדול מן המורים הפרטיים היו סטודנטים ששימשו בתור מורים פרטיים כהשלמת הכנסה. כיום התחום נפוץ הרבה יותר, וגם תלמידים חזקים נעזרים בהם.

שיעורי חיזוק / תיגבור

הורים רבים רואים חשיבות רבה בהקניית בסיס טוב לילד על מנת שזה יוכל להתקדם היטב בלימודיו. מקצועות כמו אנגלית וחשבון מקבלים תיגבור על ידי מורה פרטי גם אם הילד אינו מתקשה בנושאים אלו ביחס לבני כיתתו. לעיתים שיעורי תיגבור ניתנים עוד כאשר הילד נמצא בכיתה א', בה המקצועות הללו כלל אינם נלמדים. שיעורי חיזוק אלו יכולים להגיע להוצאות של מאות שקלים בכל חודש, אך ההורים מוכנים להוציא סכומים אלו, ורק שהילד לא ישאר מאחור.

מורים שהם גם מורים פרטיים?

על פי החוק, אסור למורה ללמד תלמיד הלומד בבית הספר בו הוא מלמד במסגרת שיעורים פרטיים. בפועל מעבירים המורים את שמות תלמידיהם אל חבריהם בבתי הספר האחרים, בתמורה לשמות המועברים להם על ידי מורים אלו. המורים ממליצים על חבריהם במהלך אסיפות ההורים, ומערכת משומנת זו מספקת עבודה רבה לכל מורה שחפץ בכך.

שיעורים פרטיים באינטרנט

קיימים מספר אתרי אינטרנט המספקים שירותי שיעורים פרטיים לתלמידים. אתרים אלו משמשים בעצם כמתווכים בין המורה הפרטי לבין התלמיד תוך מתן רמת פיקוח מינימלית על רמתו של המורה הפרטי. האתרים מספקים מידע על השכלת המורה, המקצועות שהוא מלמד, מקום הלימוד והתעריף לשעה.

כמה עולה שיעור פרטי?

מטבע הדברים, הטווחים של המחירים גדולים מאד, ומשתנים בהתאם למקצוע, אזור הלימוד, המורה וצורת רכישת השיעורים.

  • המקצוע - היצע המורים המיומנים בכל מקצוע הוא הקובע את עלות השיעורים. לשון הוא המקצוע בו היצע המורים הוא הקטן ביותר, ולכן מחירי שיעורי לשון גבוהים יותר ממחירי אנגלית ומתמטיקה, מקצועות בהם הביקוש הכללי גדול יותר.
  • אזור לימוד - קיימים הבדלים גדולים בין האזורים השונים בארץ מבחינת מחירי שעת לימוד. שיעור פרטי בפריפריה יכול לעלות לעיתים כ-50% ממחיר אותו שיעור במרכז.
  • המורה - מורים מנוסים עם קבלות ונסיון רב עולים כמובן הרבה יותר מאשר סטודנטים המספקים שיעורים כהשלמת הכנסה זמנית.
  • צורת רכישת השיעור - תלמידים הקונים חבילת שיעורים או מנוי יכולים להקטין את עלות השיעור הבודד.

מחיר שיעור פרטי על-ידי מורה מוסמך יכול להגיע עד 180 ש"ח לשעה. מורים טובים ובעלי נסיון גובים בדרך כלל 120-150 ש"ח לשעה, בעוד מורים רגילים מן השורה יקחו 80-90 ש"ח לשעה. סטודנטים לעומת זאת יסתפקו פעמים רבות בכ-60 ש"ח לשעת לימוד בעת מתן שיעורים פרטיים.